Badania populacyjne

tematem międzynarodowej konferencji

 

W stolicy województwa podlaskiego w dniach 13-14 kwietnia 2018 r.  odbyła się konferencja “Towards Comprehensive Population Studies – Bialystok PLUS”.

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku współorganizował to przedsięwzięcie razem z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Partnerami konferencji były też dwie inne podlaskie uczelnie – Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia, Prezydenta Miasta Białegostoku i Województwa Podlaskiego.

W trakcie dwudniowych, odbywających się w Pałacu Branickich, spotkań omawiano kwestie związane z projektowaniem, prowadzeniem i analizowaniem rezultatów długookresowych badań populacyjnych (kohortowych), które są kluczowe we współczesnej biomedycynie jako źródło informacji umożliwiające sformułowanie rekomendacji dotyczących zapobiegania chorobom cywilizacyjnym (np. układu krążenia, otyłości, cukrzycy, nowotworom, zaburzeniom psychicznym i neurodegeneracyjnym) i formułowania założeń polityki zdrowotnej przyjętych w rozwiniętych krajach świata.

W programie konferencji przeprowadzono sześć sesji plenarnych (1: Interdyscyplinarne podejście do metodologii w badaniach populacyjnych; 2: Nowoczesne technologie biomedyczne w badaniach populacji; 3: Środowisko i zdrowie w aspekcie badań populacyjnych; 4: Badania populacyjne jako narzędzie do badania trendów selekcji u ludzi; 5: Duże zbiory danych (Big Data) w badaniach kohortowych, medycynie i biologii; 6: Kulturowe, socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania zdrowia populacji), dwie dyskusje panelowe (1: Współpraca władz lokalnych i naukowców w badaniach populacyjnych; 2: Finansowanie długoterminowych badań populacyjnych) oraz dwie części poświęcone tematom: 1: Biobanking w badaniach populacyjnych; 2: Niewystarczająca aktywność fizyczna i zdrowie populacji - czy siedzimy na tykającej bombie? Poza tym odbyły się dwie sesje posterowe oraz sesja satelitarna.

IMAG0781 IMAG0783
IMAG0793 IMAG0800

 fot. archiwum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się wybitni specjaliści z europejskich ośrodków badawczych, m.in. z University Medicine Greifswald, Germany; Erasmus Medical Centre in Rotterdam, Netherlands; Austrian Institute Of Technology, Austria; Department of Zoology, University of Tartu, Estonia; University Regensburg, Germany; a także polskich uczelni, m.in. Uniwersytetu Gdańskiego czy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ich udział przyczynił się do rozszerzenia programu Białystok + o interdyscyplinarne zagadnienia takie jak: 1) wykorzystanie badań kohortowych do gromadzenia masowych danych (Big Data) w celu identyfikacji związków między zmiennością genetyczną/epigenetyczną i czynnikami środowiskowymi (zarówno socjalnymi, kulturowymi jak i przyrodniczymi) wpływającymi na zdrowotność populacji; 2) identyfikację trendów mikroewolucyjnych w populacjach ludzkich związanych ze stylem życia (lifestyle) i ich związków ze zmianami na poziomie genetycznym; 3) zaadoptowanie do programu Białystok + najlepszych praktyk w zakresie ankietowania i gromadzenia informacji opracowanych w innych podobnych projektach europejskich. Ponadto konferencja umożliwiła identyfikację mechanizmów finansowania długookresowych badań populacyjnych na poziomie regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.

 

https://conference.bialystok.plus/

https://www.umb.edu.pl/konferencje_i_zjazdy/16257,Konferencja_Towards_Comprehensive_Population_Studies_-_Bialystok+

http://biaman.platontv.pl/show/8196