Tam, gdzie można zaspokoić głód wiedzy...

 

16. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki za nami!

Cykliczna impreza popularyzująca naukę zorganizowana została pod koniec września br. przez Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie. Po raz pierwszy w przygotowaniu atrakcji współuczestniczył Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

Przygotowane wraz naukowcami z IRZiBŻ PAN warsztaty nosiły tytuł „Dieta pod lupą” i przynależały do bloku tematycznego „Odkryj Przyrodę”.

 

DSC00665 DSC00678

 

26 września (jeden z trzech dni trwającej w olsztyńskim Kortowie imprezy) młodzież szkolna tłumnie napłynęła do gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie umiejscowione zostały przygotowane przez Oddział pokazy i warsztaty. Ich interaktywna forma zachęcała dzieci do udziału w zgłębianiu zagadek wiedzy.

Podróż w świat wiedzy można było rozpocząć przy stoisku zajmującym się analizą sensoryczną żywności, gdzie poprzez dotyk, smak, węch i wzrok należało rozpoznać ukryte w „skrzyni zgaduli” elementy o różnej teksturze.

 

DSC00670 DSC00679

 

W kolejnej propozycji warsztatowej odnoszącej się do zdrowego trybu życia uczestnicy mogli samodzielnie ćwiczyć konstruowanie nowej piramidy żywieniowej, w której aktywność fizyczna zyskała miejsce podstawy, a na coraz wyższych poziomach umieszczane były prawdziwe produkty spożywcze.

Za pomocą przygotowanych w skali 1:1 pluszowych modeli organów uczestniczących w trawieniu uczestnicy mieli okazję przekonać się, m.in. jak długie jest jelito, sprawdzić, czy mózg potrzebny jest nam do trawienia czy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego żołądek nie trawi sam siebie?

Młodzież mogła zaznajomić się z pojęciem mikrobioty – oznaczającego ogół mikroorganizmów bytujących w przewodzie pokarmowym człowieka (zasiedlających najliczniej jelito grube) i poznać jej rolę. Bakterie uczestniczące w trawieniu można było obejrzeć pod używanym na co dzień w laboratorium IRZiBŻ wysokiej mocy mikroskopem, badając własnoręcznie wykonany na płytce preparat.

DSC00685

 

Dla młodszych uczestników zaproponowaliśmy kurs dotyczący najczęściej spotykanych w żywności bakterii, zarówno tych „złych”, jak i tych „dobrych”, które napotkać można w żywności (w jajach, serach, jogurtach, drożdżowym cieście). Skonstruowane własnoręcznie na szalkach Periego modele wykonane z miękkich kulek, drucików i włóczki najmłodsi odkrywcy wiedzy mogli zabrać ze sobą do domów.

Dziękujemy uczniom szkół i pedagogom za liczne przybycie i aktywność. Opuszczając gościnne progi Uniwersytetu mówimy wraz z naukowcami „Do zobaczenia za rok!”