Spotkanie przedstawicieli nauki

z osobami z badawczych i przemysłowych laboratoriów chemicznych

 

 

W dniach 24-26 września w Białymstoku odbyło się Konwersatorium Spektrometrii Atomowej (KOSAT). W 3-dniowych obradach KOSAT wzięli udział przedstawiciele z 14 wyższych uczelni, 7 instytutów naukowo-badawczych, 6 jednostek związanych z badaniem środowiska i żywności, 5 przedsiębiorstw i 11 firm – przedstawicieli producentów aparatury spektralnej, łącznie 121 osób.

 

Organizowane przez Uniwersytet w Białymstoku Konwersatorium jest kontynuacją cyklicznych (organizowanych co 2 lata) spotkań analityków zajmujących się analizą spektralną, które wcześniej odbywały się w Ustroniu/ k. Wisły. Po raz pierwszy organizatorem konferencji był Zakład Chemii Analitycznej Instytutu Chemii UwB, a partnerował mu Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku poprzez zaangażowanie członków Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych.

Konwersatorium Spektrometrii Atomowej obejmowało zagadnienia związane z najnowszymi osiągnięciami w zakresie absorpcyjnej i emisyjnej spektrometrii atomowej oraz spektrometrii mas z jonizacją w plazmie indukcyjnie sprzężonej wraz z ich zastosowaniami. Po raz drugi do tematyki obrad włączono zagadnienia dotyczące techniki rentgenowskiej spektrometrii fluorescencyjnej. W trakcie konferencji przedstawione zostały również metody przygotowania próbek środowiskowych, biologicznych i żywności do analizy oraz sposoby eliminacji interferencji występujących podczas takich analiz. Zaproszeni naukowcy omawiali problemy związane z koniecznością zapewnienia jakości wyników analitycznych oraz przedstawiania nowych rozwiązań konstrukcyjnych w aparaturze pomiarowej.

 

DSC 1648 DSC 1902

 

 

Tematyka wystąpień obejmowała zastosowanie metod spektrometrycznych w badaniach antydopingowych, w medycynie, farmacji, ochronie zabytków i przemyśle, zagadnienia dotyczące analizy specjacyjnej i metalomiki oraz nowych rozwiązań konstrukcyjnych w aparaturze pomiarowej. Przedstawiono również zagadnienia dotyczące ablacji laserowej, analizy pojedynczych cząstek (single particles) w ICP MS, metod korekcji w AAS, wzorców wewnętrznych w XRF oraz różnych sposobów przygotowania próbek do analizy (chromatografia, mikroekstrakcja, ekstrakcja do fazy stałej na nowoczesnych sorbentach, mineralizacja).

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania 12 wykładów oraz 30 komunikatów, w tym 8 komunikatów w Sesji Młodych Spektroskopistów i 7 komunikatów firmowych dotyczących najnowszych rozwiązań w dziedzinie aparatury spektralnej. Zaprezentowano również 24 plakaty w sesji plakatowej.

Podczas Konwersatorium nagrodzono autorów 2 najlepszych prezentacji w Sesji Młodych Spektroskopistów: nagrodę otrzymała mgr Laura Trzonkowska z Uniwersytetu w Białymstoku, natomiast wyróżnienie otrzymała mgr Magdalena Bartosiak z Politechniki Warszawskiej. W sesji plakatowej nagrodę za plakat otrzymała dr Eliza Kurek, natomiast wyróżnienie mgr Andrzej Gawor, oboje z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

DSC 0060 DSC 1928

 

Najważniejszym wydarzeniem Konwersatorium była specjalna sesja naukowa, podczas której odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. dr Jerzego Fijałkowskiego przyznanej naukowcom o szczególnych zasługach dla rozwoju analizy spektralnej w Polsce oraz wygłoszone zostały wykłady laureatów. W tym roku nagrodę otrzymała dr Emilia Vassilieva-Veleva z International Atomic Energy Agency, Environment Laboratories in Monaco (za wybitne osiągnięcia w zakresie spektrometrii atomowej i spektrometrii mass oraz za znaczący wkład w rozwój metodologii rozcieńczeń izotopowych w badaniach izotopów stabilnych oraz certyfikacji materiałów odniesienia do badań środowiskowych) oraz prof. dr hab. Henryk Matusiewicz z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej (za wybitne osiągnięcia w zakresie analizy spektralnej oraz znaczący wkład w rozwój badań poświęconych metodom przygotowania próbek i metodologii analizy śladowej).

Zaletą konferencji była możliwość spotkania przedstawicieli nauki z osobami z badawczych i przemysłowych laboratoriów chemicznych, co umożliwiło dyskusję na temat rzeczywistych problemów występujących podczas pracy w laboratoriach. Efektem spotkania było nawiązanie kontaktów, co może zaowocować współpracą krajową oraz przygraniczną w zakresie realizacji projektów. Konferencja była też okazją do wymiany doświadczeń oraz podjęcia współpracy nad określonymi celami badawczymi.