NAUKA W RODZINNEJ ATMOSFERZE

8 czerwca odbyła się 5. edycja Pikniku Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”. Podczas jednodniowej imprezy olsztyńska starówka zamieniła się w profesjonalne zaplecze naukowe. Główni organizatorzy, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności oraz Miejski Ośrodek Kultury, zaprosili do Olsztyna aż 12 Instytutów Polskiej Akademii Nauk, reprezentujących szeroki wachlarz dziedzin, m.in. archeologię, geologię, biologię, medycynę. Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku po raz kolejny partnerował temu wyjątkowemu wydarzeniu.

Miłośnicy wiedzy mieli do dyspozycji przygotowane przez naukowców atrakcje, pokazy i warsztaty, podczas których mogli m.in. wykonać mikroskopowe i makroskopowe preparaty pasożytów, zrobić pamiątkowe „selfie” za pomocą sieci neuronowych, sprawdzić elektryczną aktywność swojego mózgu oraz obejrzeć pod mikroskopem skały i mazurski zooplankton. Wielbiciele zagadek sprawdzili się w archeologicznych puzzlach i ceramiczno-tkackiej „kostce Rubika”, a najmłodsi odnaleźli radość w cieczy nienewtonowskiej – zabawie sensoryczno-plastycznej. Sceptycy działań interdyscyplinarnych mogli odwiedzić Olsztyńską Galerię Sztuki, w której Jerzy Grochocki prowadził oryginalne działanie performatywne. Zaprezentowany przez artystę „Tekst wizualny” był nie tylko efektem działań w obrębie sztuki konstruktywistycznej, ale także unikatowym połączeniem języka, obrazu i liczby.

Rosnąca z roku na rok popularność Pikniku cieszy szczególnie ze względu na widoczną wśród mieszkańców Olsztyna ciekawość świata oraz chęć weryfikowania i wyjaśniania otaczających nas zjawisk. Spotkanie ludzi ciekawych nauki, ale nie związanych z nią na co dzień, była wymierna także dla naukowców, którzy swoją pasją, zaangażowaniem, ale przede wszystkim chęcią dzielenia się posiadaną wiedzą, obalili mit nudnego i zamkniętego w sobie „nerda”.

fot. Archiwum IRZiBŻ PAN