RODZINNY PIKNIK NAUKOWY "NAUKA TEŻ SZTUKA!"

plakat 002

         Centrum olsztyńskiej Starówki w sobotę 25 czerwca br.  zamieniło się w niezwykłe laboratorium, pełne eksperymentów, warsztatów i konkursów. A to za sprawą naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, którzy w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego przekonywali mieszkańców miasta, że nauka to też sztuka! Artystów i naukowców łączy bowiem pasja tworzenia, zamiłowanie do eksperymentowania i otwartość umysłu. Teorie, które tworzą fizycy, wirtuozerskie eksperymenty chemików czy obrazy oglądane w obiektywie mikroskopu to niejednokrotnie dzieła sztuki. Partnerem w tym wydarzeniu był Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. 

         W programie Pikniku Centrum Nauki Kopernik zaproponowało mieszkańcom Olsztyna interaktywną wystawę,  dzięki której zwiedzający mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się, jak oszukać swój wzrok czy postarać się złamać szyfr.

        Całe rodziny brały  udział w warsztatach na temat diety bezglutenowej. Uczestnicy dowiedzieli się,  czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Goście Pikniku zabawili się też w "Poszukiwaczy glutenu", podejmując próbę wymycia go z próbek ciasta z mąki pszennej. Z kolei w warsztatach "Smakowita skóra"  uczestnicy poznawali praktyczne wykorzystanie proszków owocowych do otrzymywania kosmetyków. Każdy   mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabrać go do domu.

        Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie wywoływali  "Prywatne trzęsienie ziemi" i wyjaśniali, dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia, a w innych katastrofy. Warsztaty przygotowane przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie wskazywały znaczenie Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

       Na gości czekały też warsztaty technik daktyloskopowych, wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych. Niewątpliwą atrakcją był  pokaz pluszowych modeli organów, uczestniczących w trawieniu (w skali 1 : 1 lub większej). Uczestnicy „Labiryntu pokarmowego” mogli się dowiedzieć między innymi, jak długie jest jelito i dlaczego żołądek nie trawi sam siebie. Na scenie staromiejskiej odbył się konkurs familijny "Tajemnice ludzkiego ciała" z nagrodami, a także warsztat projektowania DNA ze słodkich żelków. W prezentacjach wzięli  udział również naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, którzy wyjaśnili jak ph produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie.