sandacz

 

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu Wszechnica PAN „Człowiek – Środowisko – Żywność – Zdrowie” – dwugłos w sprawie. Odbędzie się on na platformie Teams 14 listopada o godz. 13.00 pod linkiem: 

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZTFjMGYwNGItZjRjOC00ZDkyLTk1MGMtZjFiZGYxOTM2ZjVk%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22c09e1b13-b101-4ccc-9d9b-05118a718591%22%2c%22Oid%22%3a%223d9427a6-8e80-47b7-887a-726d4b6219e0%22%7d

Spotkanie nosi tytuł "Dwugłos o biologii i hodowli sandacza z perspektywy XXI wieku". Pierwszym prelegentem będzie dr Andrzej Kapusta (Zakład Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie), który przedstawi temat „Sandacz – ekologia i gospodarowanie”. Dr Andrzej Kapusta jest doktorem nauk rolniczych, dyscyplina: rybactwo, zatrudniony jest w Instytucie Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie. Zainteresowania badawcze Dr. Andrzeja Kapusty koncentrują się wokół ochrony ichtiofauny, obcych gatunków ryb, ichtiofauny jezior lobeliowych, wpływu antropogenicznych przekształceń ekosystemów wodnych na zespoły ryb, wykorzystania telemetrii w badaniach ekologii i ochrony ryb, ekologii juwenilnych stadiów ryb oraz relacji troficznych w litoralu płytkich jezior. W latach 2011-2015 opracował alternatywne metody zarządzania rybołówstwem drapieżnych ryb jeziorowych polegających na zastosowaniu materiału zarybieniowego pochodzącego z intensywnego chowu w obiegach recyrkulacyjnych (Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”). W latach 2010-2015 brał udział w projekcie pilotażowym w zakresie doskonalenia chowu i hodowli jesiotra ostronosego oraz eksperymentalnych zarybień (Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”). W latach 2007-2009 był wykonawcą programu innowacyjnego w zakresie badań nad restytucją jesiotra bałtyckiego i demonstracji uzyskanych wyników (Sektorowy Program Operacyjny „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”). W latach 2004-2007 wykonywał projekt „Warunki występowania i możliwości rozprzestrzeniania się w systemie podgrzanych jezior okolic Konina nowego dla flory Polski inwazyjnego gatunku Vallisneria spiralis” (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). W latach 2003-2004 był głównym wykonawcą projektu „Wpływ zróżnicowanych warunków środowiskowych na rozmieszczenie i liczebność narybku w litoralu Jeziora Licheńskiego” (Komitet Badań Naukowych).

Drugim wykładowcą będzie dr hab. Daniel Żarski (Zakład Biologii Gamet i Zarodka, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie), który zaprezentuje wykład pt.„Udomowienie sandacza – sposób na efektywną hodowlę pożądanej ryby”. Dr hab. Daniel Żarski od blisko 15 lat zajmuje się naukowymi podstawami rozrodu oraz hodowli ryb okoniowatych, w tym sandacza. Jego osiągnięcia obejmują nie tylko znaczące w tym obszarze publikacje naukowe, ale również intensywne prace wdrożeniowe w ośrodkach hodowlanych w całej Europie, szkolenia dla praktyków jak również akcje popularyzujące. Od 3 lat jest również trenerem w szkoleniach organizowanych w ramach Europejskiej sieci EIT Food - szkoły letniej dla przyszłych przedsiębiorców w obszarze akwakultury INSPIRE. Jego osiągnięcia i rozpoznawalność na arenie międzynarodowej umożliwiły mu wejście do zarządu European Aquaculture Society, największego Europejskiego stowarzyszenia wspierającego oraz promującego zarówno badania naukowe w obszarze akwakultury, jak i stanowiącego platformę komunikacji pomiędzy nauką oraz praktyką.

Spotkanie poprowadzi dr hab. inż. Wiesław Wiczkowski, prof. IRZiBŻ PAN (Zakład Chemii i Biodynamiki Żywności, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie), przewodniczący Komisji Nauk o Życiu.