ZMIANY W STRUKTURACH ODDZIAŁU

 

1 grudnia br. odbyło się Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, a na nim – jak co 4 lata – wybory na członków rzeczywistych oraz na członków korespondentów.

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że członkiem rzeczywistym wśród 28 uczonych został członek naszego Oddziału – prof. dr hab. ADAM ZIĘCIK. To wielkie wyróżnienie i – jak powiedział Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński – awans pozwalający członkowi przejść na najwyższy poziom dostojeństwa w korporacji.

ziProf. A. Zięcik jest członkiem korespondentem PAN od 2004 roku. Specjalizuje się fizjologii i endokrynologii rozrodu zwierząt. Prof. A. Zięcik w latach 2013-15 był wiceprezesem PAN. Zainicjował powołanie Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku, a od 2015 roku pełni funkcję wiceprezesa Oddziału. Profesor przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Prof. Zięcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiej nauki, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Wyniki jego prac publikowane są w najbardziej prestiżowych czasopismach na całym świecie.

 

Podczas sesji dokonano też wyboru nowych członków Akademii. To wielki zaszczyt, gdyż do miana członka korespondenta konkuruje bardzo wiele osób z całego środowiska naukowego w Polsce. Wybór pozwala na wejście do korporacji, do grona akademików. Wśród 34 nowo wybranych osób, w Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych, znalazł się olsztyński naukowiec, który – jako członek korespondentdołączył tym samym do Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

ci

Prof. dr hab. ANDRZEJ CIERESZKO – bo o nim mowa – to kierownik Zakładu Biologii Gamet i Zarodka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Specjalnością naukową prof. A. Ciereszki są biologia i biotechniki rozrodu zwierząt gospodarskich. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał on w 1988 r. na Wydziale Zootechnicznym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie; doktora habilitowanego – w 1998 r. w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie; zaś tytuł profesora nauk biologicznych uzyskał w 2003 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prof. A. Ciereszko wyizolował i scharakteryzował wiele białek plemników oraz plazmy nasienia zwierząt gospodarskich oraz dziko żyjących. Wprowadził metodyki proteomiczne do opisania mechanizmów funkcjonowania rozrodu samców (aktywacja ruchliwości plemników, pochodzenia białek plazmy nasienia, kapacytacja nasienia buhaja) oraz zmian wywołanych przez biotechniki rozrodu, w tym krótkookresowe i długookresowe przechowywanie nasienia. Wyjaśnił znaczenie kwasu askorbinowego w funkcjonowaniu układu rozrodczego ryb. Opracował wydajne metodyki kriokonserwacji nasienia ryb łososiowatych.

 

Warto też wspomnieć, że skończyła się poprzednia kadencja w Akademii Młodych Uczonych. W nowych wyborach reprezentantką środowiska młodych naukowców z rejonu województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego została dr DOROTA CZAJKOWSKA-SZCZYKOWSKA, która jest zatrudniona na Uniwersytecie w Białymsoku, w Instytucie Chemii.

czj

Dr D. Czajkowska-Szczykowska specjalizuje się w chemii organicznej. Jako członek AMU pani doktor staje się tym samym członkiem Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Serdecznie gratulujemy!