Fotograficzna podróż po Japonii

 

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

oraz współorganizatorzy – Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie i Olsztyńska Galeria Sztuki

wraz z autorami – Ludmiłą Kot i Romualdem Zabielskim

serdecznie zapraszają w dniach 9-23 czerwca 2017 r.

na wystawę fotograficzną „JAPONIA NA NOWO – PO RAZ PIERWSZY ODKRYTA”.

 

Ekspozycję rozpocznie wernisaż w dniu 9 czerwca 2017 r. o godzinie 18.00.

Wystawę będzie można oglądać w godzinach pracy galerii.

Podczas wernisażu odbędzie się również prezentacja autorskiego albumu fotograficznego.

 0001 2a

 

Wystawa fotograficzna autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego „Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta” składa się z wybranych fotografii pochodzących z książki wydanej w 2016 roku pod tym samym tytułem, jak i najnowszych jeszcze niepublikowanych prac. Tematyka wystawy obejmuje zdjęcia reportażowe i krajobrazy. Autorzy zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni ukazują różnorodność i niezliczone kontrasty, w których przenikają się nowoczesne budowle z nastrojowymi świątyniami i warownymi zamkami, ciasnota centralnych dzielnic z przestrzenią i spokojem parku wokół muru tokijskiego Pałacu Cesarskiego.

Wystawa zawita do Olsztyńskiej Galerii Sztuki po jej inauguracji w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie w czasie Miesiąca Japońskiego pod patronatem honorowym Ambasady Japońskiej w Warszawie.

Książka i album fotograficzny w jednym “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego na pewno nie jest kolejnym przewodnikiem turystycznym po Japonii, choć można się z tej pozycji sporo dowiedzieć o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tytuł “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” doskonale tłumaczy to, co było główną inspiracją do napisania tej książki – długie godziny autorów spędzone na rozmowach o Kraju Kwitnącej Wiśni. Dwóch autorów, dwa subiektywne spojrzenia. Jego to podejście do tematyki z perspektywy trzyletniego pobytu w Japonii, gdzie mieszkał i pracował naukowo we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, a potem jeszcze wielokrotnie powracał, dzięki czemu głęboko wsiąkł w życie i kulturę tego kraju, i gdzie nadal ma wielu przyjaciół. Jej spojrzenie na Japonię jest zgoła inne, bo wiedzę czerpała głównie z literatury i mediów i dopiero niedawno skonfrontowała ją z rzeczywistością.

Poza tekstem czytelnik znajdzie blisko 300 fotografii. Oprawa graficzna książki, bardzo ekspresyjna i barwna, luźno nawiązuje klimatem do komiksów Mangi, ale też i innych charakterystycznych form japońskich. Po takiej dawce obrazów i gawęd o Japonii, nie pozostaje nic innego tylko wsiąść do samolotu, aby po kilku godzinach lotu samemu rozpocząć odkrywanie tego wspaniałego kraju.