NAGRODA NAUKOWA ODDZIAŁU

 

Z przyjemnością informujemy, że postanowieniem Kapituły Nagrody Naukowej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z dnia 17 października 2017r. laureatem tegorocznej Nagrody został dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. nadzw. UwB, uzyskał w latach 2014-2016 szereg istotnych wyników w zakresie badań ultraszybkich procesów indukowanych femtosekundowymi impulsami światła oraz mikromagnetyzmu. Miał on również w tym czasie istotny udział w rozwoju nowych eksperymentalnych metod czasowo-rozdzielczej ultraszybkiej magnetooptyki oraz nowego kierunku badań w fizyce ultraszybkich procesów magnesowania – nietermicznego femtomagnetyzmu. Wyniki uzyskane przez laureata Nagrody zostały zaprezentowane w 24 publikacjach, a zwieńczeniem badań jest publikacja w Nature „Ultrafast nonthermal photo-magnetic recording in a transparent medium”, której dr hab. Andrzej Stupakiewicz jest pierwszym autorem [542, 71, 2017]. W pracy tej po raz pierwszy zademonstrowano efekt nietermicznego ultraszybkiego przełączenia magnetyzacji z wykorzystaniem femtosekundowych impulsów laserowych. Duże zainteresowanie tym wynikiem sugeruje, że będzie on wykorzystywany w badaniach nad nowymi technologiami zapisu i odczytu informacji, które mogą mieć potencjał zrewolucjonizowania przemysłu komputerowego.

 

Kapituła Nagrody, doceniając wysoki poziom osiągnięć jeszcze dwóch kandydatów, postanowiła przyznać 2 wyróżnienia:

Prof. Zbigniewowi Chojnowskiemu z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za badania nad polską poezją XX i XXI wieku oraz badania nad literaturą regionu – piśmiennictwem i kulturą Mazurów,

oraz dr Magdalenie Niedziałkowskiej zatrudnionej w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży za cykl publikacji dotyczących zróżnicowania genetycznego łosi w Europie prezentujących po raz pierwszy w nauce światowej wzorzec filogenetyczny łosia w jego europejskim zasięgu.

 

Gratulujemy!