W Białymstoku nauka na wyciągnięcie ręki

 

screenshot 98 2

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w "Marcowych Spotkaniach z Nauką" organizowanych w ramach Dni Otwartych na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1. Oddział PAN w Olsztynie i w Białystoku jest współorganizatorem tego wydarzenia popularyzującego naukę w regionie.

W dniach 15-17 marca 2018 roku w Instytutach Chemii i Biologii, na Wydziałach Fizyki oraz Matematyki i Informatyki UwB zostanie zorganizowanych szereg atrakcji zarówno dla grup uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i dla miłośników nauki oraz pasjonatów poszukujących wiedzy na temat praw rządzących światem. Zadaniem imprezy jest promowanie nauki oraz zdrowej i ekologicznej żywności.

 

W przeciągu 3 dni odbędą się warsztaty i zajęcia laboratoryjne, w trakcie których uczestnicy będą mogli zobaczyć oraz wykonać samodzielnie doświadczenia pod czujnym okiem pracowników i studentów, prezentacje stolikowe, gdzie będzie można zobaczyć doświadczenia z chemii czy fizyki, wycieczki po Instytucie Chemii, Instytucie Biologii, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, w trakcie których będzie można zobaczyć laboratoria i unikalną aparaturę naukowo-badawczą oraz usłyszeć o badaniach, jakie są tam prowadzone, wykłady i prelekcje popularnonaukowe na temat chemii w życiu codziennym i prezentacje o Wydziale Biologiczno-Chemicznym, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Matematyki i Informatyki, konkursy oraz zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych.

Dniom otwartym towarzyszy wystawa „Pod przewodnią gwiazdą nauki” poświęcona wybitnemu polskiemu fizykowi Marianowi Smoluchowskiemu (1872-1917), postaci, którą warto przybliżyć społeczeństwu, gdyż należał do tej nielicznej grupy uczonych, którzy kierowali naukę na nowe tory. Teorie ruchów Browna i opalescencji krytycznej opracowane przez Smoluchowskiego przyczyniły się do uznania istnienia atomów. Co więcej, w XXI wieku prace Smoluchowskiego wciąż inspirują naukowców, gdyż jest on jednym z najczęściej cytowanych w literaturze światowej polskich uczonych.

screenshot 97 300x203

Na wystawie można zobaczyć kopie dokumentów związanych z życiem i pracą naukową Mariana Smoluchowskiego, demonstracje układu mikroskopowego do obserwacji ruchów Browna i zestawów symulacyjnych ruchy statystyczne. Ekspozycja prezentuje nie tylko osiągnięcia naukowe Smoluchowskiego, ale także jego prywatne pasje. Należał on bowiem do pionierów narciarstwa w Polsce, a w młodości należał do czołówki alpinistów i był pierwszym zdobywcą 16 szczytów w Alpach i Dolomitach.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w 2017 roku, ogłoszonym Rokiem Mariana Smoluchowskiego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Wypożyczona ekspozycja składa się dwóch części, z których jedna znajduje się w łączniku pomiędzy kampusowymi budynkami Wydziału Fizyki i Instytutu Chemii i jest ogólnodostępna, natomiast druga umieszczona jest w sali 1002 "Feniks" w kampusowym Uniwersyteckim Centrum Kultury (UCK) i jej zwiedzanie możliwe jest po uprzedniej rezerwacji.

Informacje o wydarzeniach i planowanych atrakcjach dostępne są na stroniach internetowych Uniwersytetu w Białymstoku,poszczególnych Wydziałów, Facebooku oraz w mediach.

Szczegółowe informacje:

http://dniotwarte.uwb.edu.pl/

http://physics.uwb.edu.pl/wf/?page_id=7104