inst

 

 

Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia.

Początki działalności placówki sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku rozpoczętej dzięki zaangażowaniu profesorów: Tadeusza Krzymowskiego, Haliny Kozłowskiej, Antoniego Rutkowskiego i Tadeusza Garbulińskiego.

23 lutego 1988 roku uchwałą prezydium PAN powołano do życia Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN, którego pierwszym dyrektorem został prof. Tadeusz Krzymowski.

1 kwietnia 1988 roku odbyło się spotkanie organizacyjne nowo powołanej instytucji, Rada Naukowa ukonstytuowała się w październiku 1988 roku, a jej przewodniczącym został prof. Antoni Rutkowski. Początkowo nowa placówka korzystała z zaplecza i kadry Akademii Rolniczo-Technicznej w olsztyńskim Kortowie, dopiero po paru latach lokując się przy ulicy Tuwima i przy ulicy Prawocheńskiego, a następnie przy ulicy Bydgoskiej. W kolejnych latach placówką kierowali: prof. Halina Kozłowska i prof. Adam Zięcik.

W 1995 roku na wniosek Rady Naukowej i przy aprobacie prezydium PAN placówka uzyskała status instytutu i zmieniono jej nazwę na Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Obecnie IRZiBŻ PAN w Olsztynie wraz ze Stacją Badawczą w Popielnie, kierowany przez prof. Mariusza Piskułę, zatrudnia 220 pracowników, w tym 16 profesorów tytularnych, 25 doktorów habilitowanych i 35 doktorów, jego zakłady znajdują się w czterech lokalizacjach, w dwóch miastach - Olsztynie i Białymstoku.

Rok jubileuszowy jest dla Instytutu przełomowy, ponieważ po 30 latach istnienia, rozpocznie się budowa jego docelowej siedziby z zapleczem biznesowym. Przyjmuje się, że zostanie oddana do użytku do końca 2020 r., a kosztować będzie 93 mln zł.

 

http://pan.olsztyn.pl/2018/04/instytut-rozrodu-zwierzat-i-badan-zywnosci-pan-w-olsztynie-obchodzi-30-lat/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,28960,instytut-rozrodu-zwierzat-i-badan-zywnosci-pan-w-olsztynie-obchodzi-30-lecie