Nauka na ulicy? To możliwe!

 

Badanie szczątków polskich dinozaurów sprzed 230 milionów lat, poszukiwanie magicznych przeciwutleniaczy w napojach, eksperymentowanie w laboratorium chemicznym, pisanie tajnych wiadomości niewidzialnym atramentem, projektowaanie DNA ze słodkich żelków, sprawdzanie sprawności swoich zmysłów, tworzenie kosmetyków z liofilizowanych owoców, budowanie dużych, pluszowych bakterii, poznawanie technik widzenia w całkowitej ciemności lub zaznajomienie się z niełatwą sztukę poruszania się po lesie. Z tymi i wieloma innymi zadaniami mogli zmierzyć się uczestnicy Rodzinnego Pikniku Polskiej Akademii Nauk „NAUKA też SZTUKA!”, który odbył się w sobotę 10 czerwca na olsztyńskiej Starówce.

 

DSC00223 DSC00225
DSC00242 DSC00243

 

Po raz drugi Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku włączył się w organizację tej imprezy popularyzującej naukę. We współpracy z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie i Miejskim Ośrodkiem Kultury przygotowano 4-godzinną zabawę z popularnonaukowymi pokazami, warsztatami, eksperymentami i konkursami. Uczestnicy mogli w ten sposób przyjrzeć się pracy badacza, spróbować swoich sił w naukowych wyzwaniach i rozbudzić w sobie pasji odkrywania otaczającego nas świata.

 

DSC00230 DSC00233

 

Oprócz naukowców z IRZiBŻ PAN w Olsztynie można było spotkać pracowników naukowych z innych jednostek Polskiej Akademii Nauk, m.in. z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, Ogrodu Botanicznego PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, Instytutu Paleobiologii PAN – Muzeum Ewolucji w Warszawie, a także badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

DSC00245 DSC00234

 

Piknik Naukowy zgromadził wokół sceny staromiejskiej i w przyległych uliczkach rzesze widzów w różnym wieku, a liczne atrakcje aktywizowały do uczestnictwa nie tylko dzieci, ale i ich rodziców.

DSC00246 DSC00238

 

Poniżej relacja video

http://www.olsztyn24.com/tv/7101-piknik-naukowy-pan-nauka-tez-sztuka-2017.html

https://www.youtube.com/watch?v=nUBDj0Yy0Rs

https://www.facebook.com/telewizjapolskaolsztyn/videos/1030787070384532/


 

Kraj Kwitnącej Wiśni w obiektywie

 

Za nami wernisaż wystawy „JAPONIA. NA NOWO – PO RAZ PIERWSZY ODKRYTA”.

W Olsztyńskiej Galerii Sztuki z autorami spotkała się kilkudziesięcioosobowa publiczność. Przygotowaną ekspozycję otworzyli państwo Marcin i Małgorzata Bienendowie, właściciele galerii, a następnie kilka słów wstępu wygłosił Prezes Oddziału, prof. Mariusz Piskuła. Nie zabrakło również wystąpienia bohaterów tego wydarzenia, czyli prof. Romualda Zabielskiego i pani Ludmiły Kot.

DSC00215 DSC00210
DSC00213 DSC00208

 

Wśród licznych gości wernisażu byli m.in.: pani Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, prof. Zbigniew Puchalski, członek Rady Naukowej Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie oraz prof. Cezary Sławiński z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, a także członkowie Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

DSC00207 DSC00218
DSC00221 DSC00214

 

Wernisaż zapoczątkował wystawę trwającą do 23 czerwca br., na której można obejrzeć blisko 40 fotografii ilustrujących Kraj Kwitnącej Wiśni. Prezentowane zdjęcia ukazują przyrodę tego kraju, osiągnięcia cywilizacyjne i techniczne, ciekawe zjawiska kulturowe, ale nie tylko. Na fotografiach pokazano także codzienne życie Japończyków oraz ich tradycje i zwyczaje. Tym samym wystawa staje się swoistym przewodnikiem po tym orientalnym państwie.

W trakcie wernisażu można było porozmawiać z autorami na temat podróży oraz wydanej przez nich książki – albumie pt. „Japonia. Na nowo – po raz pierwszy odkryta”.

 

Poniżej relacja video:

https://www.youtube.com/watch?v=9ZkvFmoJiuY


Puszcza Białowieska - co dalej?

 

Kontynuując tematykę z wrześniowego posiedzenia „Problemy i konflikty wokół Puszczy Białowieskiej”, Komisja Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi tym razem spotkała się w Białowieży. Dwudniowe spotkanie podzielone zostało na 2 części.

25 maja (czwartek) odbyła się część terenowa – członkowie Komisji wraz z zaproszonymi gośćmi (przedstawiciele Białowieskiego Parku Narodowego, leśniczy z nadleśnictw Białowieża, Hajnówka, Browsk, delegaci z RDLP w Białymstoku, wysłannicy samorządów lokalnych oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych) udali się do Puszczy Białowieskiej. Kilkugodzinny objazd obejmujący miejsca w puszczy wskazane przez uczestników pozwolił członkom Komisji naocznie zapoznać się z sytuacją i wysłuchać argumentów każdej ze stron.

 

IMG 7438 IMG 7431
 IMG 7419 IMG 7447

 

 26 maja (piątek) w gościnnych murach Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży miała miejsce część naukowa. W zorganizowanym posiedzeniu uczestniczyło blisko 40 osób reprezentujących różne strony konfliktu. Obok siebie zasiedli ekolodzy, leśnicy i samorządowcy. Trwające trzygodzinny posiedzenie pozwoliło każdej ze stron na przedstawienie faktów i wyrażenie opinii. Dyskusja odbyła się w spokojnej, rzeczowej atmosferze.

W podsumowaniu spotkania przewodniczący KOiZZP – prof. Jakub Borkowski zadeklarował, że Komisja jako niezależny organ może stać się platformą porozumienia zwaśnionych stron i służyć pomocą w drodze do wypracowania strategii w celu właściwego gospodarowania zasobami leśnymi i właściwej ochrony Puszczy Białowieskiej.

 

DSC00202 DSC00184
DSC00187 DSC00191

 

Dla zainteresowanych tematem polecamy wysłuchanie audycji Kuby Strzyczkowskiego "Za, a nawet przeciw" w radiowej Trójce pt. "Spór wokół wycinki w Puszczy Białowieskiej" . Gościem programu był m.in. Przemysław Chylarecki z fundacji Greenmind - uczestnik wrześniowego posiedzenia KOiZZP.

http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1772055,Spor-wokol-wycinki-w-Puszczy-Bialowieskiej


 

Sesja w Białowieży

25 maja br. członkowie Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku spotkali się na kolejnej, piątej sesji zwyczajnej Zgromadzenia Ogólnego. Obrady odbyły się tym razem w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Spotkanie otworzył, witając gości, gospodarz miejsca – dyrektor Instytutu, dr hab. Rafał Kowalczyk, prof. IBS. Następnie prowadzenie sesji przejął Prezes Oddziału, prof. Mariusz Piskuła.

DSC00159 DSC00160

 

W trakcie sesji zaprezentowana została przez Prezesa statutowa działalność Oddziału w pierwszych miesiącach 2017r. – omówione zostało funkcjonowanie komisji naukowych oraz poczynione inicjatywy z zakresu działań upowszechniających naukę. Następnie Prezes przedstawił informacje o ustanowieniu Nagrody Naukowej Oddziału i rozpoczęciu naboru wniosków w tegorocznej, pierwszej edycji tego wyróżnienia. Kolejnym z omówionych tematów było przygotowanie pierwszego numeru czasopisma Oddziału.

Odrębną część sesji stanowiło poruszenie kwestii związanych z przygotowaniem przez Narodowy Kongres Nauki założeń do „Ustawy 2.0. Prawo o szkolnictwie wyższym” i wynikającej z tego reformie PAN.

Po prezentacji Prezesa uczestnicy sesji mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Rafała Kowalczyka pt. Dlaczego żubr przetrwał masowe wymieranie megafauny?

DSC00165 DSC00167

 

Po prelekcji zebrani udali się na zwiedzanie budynku Instytutu. Przewodnikiem był dyrektor placówki. Prof. Rafał Kowalczyk przypomniał historię powstania Instytutu, pokazał uczestnikom Zgromadzenia laboratoria, zasoby badawcze oraz bibliotekę.

DSC00173 DSC00175

 


 

Spotkanie humanistów w Białymstoku

 

W dniu 25 kwietnia br. w gmachu Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

Obrady poprowadziła zastępca przewodniczącego – prof. dr hab. Halina Parafinowicz. Zebraniu współprzewodniczył drugi zastępca – ks. prof. dr. hab. Andrzej Kopiczko.

Posiedzenie Komisji zaszczycili swoja obecnością JM Rektor Uniwersytetu w Białymstoku – dr hab. Robert W. Ciborowski, prof. UwB oraz Dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego – dr hab. Joanna Sadowska, prof. UwB.

W trakcie I części posiedzenia zostały wygłoszone dwa wykłady prezentujące dorobek badań olsztyńskiego środowiska naukowego: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk przedstawił osiągnięcia w dziedzinie nauk historycznych, zaś prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski – w dziedzinie nauk literaturoznawczych. Po wykładach podjęta została dyskusja, w której najważniejsze z poruszonych wątków dotyczyły wykorzystania źródeł kościelnych do badań nad historią nowożytną, roli pokoleniowości w prowadzeniu badań, współpracy olsztyńskiego środowiska naukowego z zagranicą, badań nad regionalizmem, zwłaszcza w zakresie onomastyki regionów.

W II części posiedzenia poruszono zagadnienia związane z organizacją wiosną 2018 roku konferencji naukowej „Regionalizm w ujęciu interdyscyplinarnym”. Określono wstępnie problematykę oraz powołano Komitet Organizacyjny, w którego skład weszli: ks. prof. Andrzej Kopiczko, prof. Grzegorz Białuński, prof. Leonarda Dacewicz, prof. Zbigniew Chojnowski, prof. Antoni Mironowicz, dr hab. Maciej Karczewski, dr Bogdan Radzicki.

IMG 0053 IMG 0011
IMG 0030 IMG 0023
IMG 0034 IMG 0007
IMG 0047 IMG 0036

 

Podkategorie

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku oraz Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN uprzejmie zapraszają do zwiedzania wystawy:

 


 

7 lipca 2020 roku w siedzibie Oddziału przy ul. Partyzantów 87 odbyła się 12. sesja Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku. Posiedzenie zainicjowało zwiedzanie z przewodnikiem, Panem mgr. Tadeuszem Baryła (pracownikiem merytorycznym Instytutu Północnego w Olsztynie) wystawy „Dom Polski 100 lat”. Następnie Prezes Oddziału, prof. Andrzej Ciereszko przedstawił sprawozdanie z działalności Oddziału od 1 kwietnia 2020 r. W dalszej kolejności prof. Barbara Gawrońska-Kozak (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN) przedstawiła wstępne informacje na temat reaktywacji Komisji Nauk o Życiu, a prof. Jakub Borkowski (Przewodniczący Komisji, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM) zapoznał członków Oddziału z bieżącymi sprawami działalności Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi. Następnie dyskutowano i głosowano nad zmianą w statucie Oddziału dotyczącą zmniejszenia kworum Zgromadzenia Ogólnego do 1/3 liczby członków (zmiana została przegłosowana większością głosów). Po głosowaniu prof. Romuald Zabielski przedstawił członkom propozycje reformy PAN, a prof. Włodzimierz Bednarski poruszył sprawy dotyczące organizacji i zakresu tematycznego tegorocznej edycji Wszechnicy PAN.

Od lewej: prof. Andrzej Ciereszko, prof. Jan Kotwica, prof. Tadeusz Krzymowski, prof. Włodzimierz Bednarski, prof. Adam Zięcik, prof. Jakub Borkowski, prof. Barbara Gawrońska-Kozak, dr Jerzy Kiełbik, mgr Tadeusz Baryła, prof. Mariusz Piskuła, prof. Romuald Zabielski