Komisja Nauk Humanistycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku we współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku organizuje konferencję poświeconą badaniom regionalistycznym. Dyskusja nad tym problem jest znacząca w kontekscie obchodów 100-lecia Odrodzenia Panstwa Polskiego, bowiem badania nad historią regionów zostały zapoczątkowane wraz z odzyskaniem suwerenności przez Polskę w 1918r.

Planowana konferencja ma zasięg ogólnopolski. Do podjęcia refleksji, zarówno metodologicznej, jak i zorientowanej na konkretne zagadnienia badawcze, zostali zaproszeni naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy: historycy, archeologowie, filolodzy, filozofowie, językoznawcy, literaturoznawcy, religioznawcy, socjologowie i teologowie.

 

plakat3 zmniejszony

 


 

 

 

Uwaga!

 

już tylko 3 dni zostały do zakończenia terminu naboru wniosków

do Nagrody Naukowej Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

W zakładce "Nagroda Naukowa Oddziału" można znaleźć wszystkie niezbędne informacje,

w tym procedury związane z przyznawaniem Nagrody określone w Regulaminie

oraz wymagane formularze, które należy złożyć wraz z wnioskiem.

 

Dokumentację można przesyłać w formie elektronicznej na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub pocztą na adres:

Oddział PAN w Olsztynie i  w Białymstoku

z siedzibą w Olsztynie

ul. Partyzantów 87

10-402 Olsztyn 

 

Na wnioski czekamy do 30 czerwca br.

 


 

Już w sobotę 23 czerwca br. olsztyńskie Stare Miasto 

stanie się wielkim laboratorium!

Zobaczymy tam kilkanaście stoisk,

a przy nich naukowców z różnych instytutów badawczych

Polskiej Akademii Nauk z całej Polski.

 

Tego dnia bowiem odbędzie się

Rodzinny Piknik Naukowy "NAUKA też SZTUKA!"

 

NAUKATESZTUKA plakat zmniejszony

 

Podczas Pikniku Naukowego uczestnicy będą mogli zbadać promieniowanie kosmiczne, stworzyć molekularne perły, zaprzyjaźnić się z groźnymi bakteriami  czy zbudować neurony. Można będze obserwować pod lupą budowę sztuczego serca lub poznać sekrety wykopalisk archeologicznych.

Pole do ekperymentowania będzie bardzo szerokie, bowiem Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku oraz Instytut Rozrodu Zwierząti Badań Żywności PAN w Olsztynie przygotowali mnóstwo naukowych atrakcji - pokazów, doświadczeń, warsztatów.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy w godzniach od 12.00 do 16.00!


 

 

Ogólnopolskie Seminarium Spektroskopii Mössbauerowskiej

 

Uniwersytet w Białymstoku we współpracy z Oddziałem Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku organizuje w dniach 17-20 czerwca br. cykliczną konferencję poświeconą

wykorzystaniu spektroskopii mössbauerowskiej. Spotkanie naukowców odbędzie się w Goniądzu.

 ossm 2018 poster 2

 

Seminarium ma bogatą tradycję, zostało zapoczątkowane przez profesora Mieczysława Budzyńskiego z UMCS w Lublinie w roku 1996. Seminarium organizowane jest co dwa lata przez inny ośrodek zajmujący się spektroskopią mössbauerowską. Do tej pory OSSM organizowane było kolejno przez ośrodki znajdujące się w Lublinie (1996), Wrocławiu (Sobótka Górka, 1998), Radomiu (Zbożenna, 2000), Białymstoku (Goniądz, 2002), Katowicach (Wisła, 2004) Częstochowie (Koszęcin, 2006), Krakowie (Koninki, 2008), Warszawie (2010), Lublinie (Kazimierz Dolny, 2012), Wrocławiu (Pawłowice, 2014) i Radomiu (Turno, 2016).

Materiały konferencyjne wydawane są tradycyjnie w regularnym, recenzowanym czasopiśmie anglojęzycznym o zasięgu międzynarodowym. W roku 2018 materiały zostaną wydane w Acta Physica Polonica.

 

Celem tegorocznej konferencji jest integracja, wymiana doświadczeń i prezentacja tematyki, którą zajmują się polskie ośrodki rozwijające spektroskopię mössbauerowską. Konferencja będzie miejscem krytycznej dyskusji, nawiązywania współpracy oraz dzielenia się informacjami merytorycznymi. Podczas konferencji odbędzie się inauguracja działalności utworzonego i zarejestrowanego w tym roku Polskiego Towarzystwa Spektroskopii Mössbauerowskiej.

Tematyka konferencji obejmie dziedziny, w których prowadzi się współcześnie aktywne badania naukowe, w tym nanomateriały, materiały funkcjonalne, nadprzewodniki, ich zastosowania w ochronie środowiska, w medycynie, w geologii; rozwój techniki eksperymentalnej i teorii w spektroskopii mössbauerowskiej.

 


Posiedzenie Prezydium

i 7. sesja zwyczajna Zgromadzenia Członków Oddziału PAN

w Olsztynie i w Białymstoku

 

W dniu 14 czerwca 2018 r. o godz. 11.30 planowane jest posiedzenie Prezydium Oddziału, zaś o godz. 12.30 odbędzie się kolejna sesja zwyczajna Zgromadzenia Członków Oddziału PAN.

 

Oba spotkania będą miały miejsce w siedzibie Oddziału PAN przy ul. Partyzantów 87 w Olsztynie (I piętro): posiedzenie Prezydium w sali nr 118, sesja Zgromadzenia Ogólnego w sali nr 114.

 

Ramowy program sesji:

1. Omówienie harmonogramu działań planowanych na 2018 r. oraz sprawozdanie z bieżącej działalności Oddziału (Prezes Oddziału, prof. M. Piskuła).

2. Omówienie harmonogramu wyborów w Polskiej Akademii Nauki oraz zaplanowanie przebiegu wyboru Prezesa oraz Prezydium Oddziału w listopadzie 2018 r. (Prezes Oddziału, prof. M. Piskuła).

3. Inicjatywy w sprawach rozwoju nauki na terenie działalności Oddziału.

4. Sprawy różne.