Być jak naukowiec choć przez jedną noc...

 

"Obserwuj, eksperymentuj, zadawaj pytania i poszukuj odpowiedzi! Zaufaj nauce i daj się porwać w podróż pełną fascynujących odkryć, wynalazków i zapierających dech w piersiach eksperymentów!"

Tak reklamuje się największe na terenie Olsztyna wydarzenie popularyzujące naukę.

Już 29 września br., uczestnicząc w Europejskiej Nocy Naukowców FUSION2NIGHT 2017, będzie można zetknąć się ze światem na co dzień zamkniętym w laboratoriach.

 

enn1

 

W budynku Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przy ul. Bydgoskiej, w obiektach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie, w salach Olsztyńskiej Szkoły Wyższej oraz w centrum miasta będzie można wziąć udział w naukowych pokazach, obserwować zapierające dech w piersiach eksperymenty, wysłuchać ciekawych wykładów, obejrzeć pasjonujące prezentacje, ale przede wszystkim dotykać, testować, badać, konstruować, odkrywać jak prawdziwy naukowiec!

Wybór atrakcji jest ogromny – organizatorzy przygotowali bowiem prawie 150 atrakcji.

W czasie kilkunastu godzin Europejskiej Nocy Naukowców zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli będą mogli przenieść się do świata, w którym czas to pojęcie względne, wybuchowe eksperymenty to codzienność, a technologiczne cuda są na wyciągniecie ręki!

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie jest jednym z partnerów tego wydarzenia.

Więcej szczegółów dotyczących Europejskiej Nocy Naukowców 2017, w tym program, informacje o towarzyszących imprezie konkursach i wystawach, można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!


 

20th International Symposium

on Signal Transduction at the Blood-Brain Barriers

 

W dniach 13-15 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie miało miejsce jubileuszowe, 20-te w cyklu międzynarodowe sympozjum na temat przekazywania bodźców na poziomie bariery krew-mózg. 

 

Layer 1

 

Tematyka konferencji obejmie fizjologię, immunologię, biochemię, toksykologię oraz patologię barier mózgowia, bariery krew-mózg i krew-płyn mózgowo-rdzeniowy (ang. BBB), które ściśle regulują wymianę związków pomiędzy krwią i ośrodkowym układem nerwowym. Program konferencji tutaj.

Na konferencji zostaną przedstawione najnowsze osiągnięcia na temat roli barier mózgowia w etiologii chorób neurodegeneracyjnych i zakażeń układu nerwowego, kontrolowanego dostarczania leków do mózgu, neurotoksycznego działania substancji uzależniających oraz wpływu aktywności fizycznej i bioaktywnych składników żywności na funkcjonowanie barier.

Konferencja została zainicjowana w 1997 przez zespół naukowców z Niemiec, a następne organizowana co roku przez różne europejskie ośrodki naukowe. W ostatnich latach konferencje odbyły się w Amsterdamie (2008), Londynie (2009), Zurichu (2010), Stambule (2011), Sumeg (Węgry, 2013), Dublinie (2014), Paryżu (2015) i Kopenhadze (2016). W tym roku zaszczyt zorganizowania sympozjum przypadł naukowcom z Olsztyna i Katowic. Wytypowanie przez Międzynarodową Radę Programową Polski na miejsce konferencji w 2017 roku jest dużym wyróżnieniem oraz dowodem uznania dla wkładu polskich naukowców w rozwój badań nad barierami mózgowia. Świadczy również o dynamicznym ich rozwoju.

Organizatorem konferencji są: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie oraz Oddział Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Jerzy Duszyński.

Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia mozna znaleźć na stronie internetowej

http://bbb.pan.olsztyn.pl/


 

 

POLSKA AKADEMIA NAUK

Oddział w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

 

ogłasza nabór na stanowisko

 

 

SPECJALISTY

 

Oferta pracy  tutaj

 


Użyteczne kompendium wiedzy

dla naukowców wyjeżdżających na zagraniczny staż

 

Właśnie ukazała się książka „Ameryka dla postdoków. Praktyczny przewodnik dla naukowców”.

okladka jpeg 210x300

Autorami publikacji są prof. Marek Konarzewski, wiceprezes Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku, wcześniej radca ds. nauki i technologii ambasady RP w Waszyngtonie, oraz dr Grażyna Żebrowska, ekspertka ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego pracująca w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, którzy nie tylko doskonale znają Stany Zjednoczone, ale także rozumieją specyfikę pracy naukowej zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz wiedzą, jakie są rzeczywiste potrzeby naukowców.

100-stronicowa publikacja została przygotowana i wydana przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Poradnik ma zachęcić młodych naukowców do wyjazdu na staż podoktorski do Stanów Zjednoczonych. Poradnik zawiera wiele przydatnych i użytecznych informacji, które mogą pomóc potencjalnie zainteresowanym w realizacji tego celu, np. jak sfinansować wyjazd, jak przejść rozmowę kwalifikacyjną, w jaki sposób budować relacje z zagranicznym mentorem. Autorzy przy redakcji książki wykorzystali nie tylko swoje doświadczenia, ale także praktyczne uwagi osób, które odbyły staż w USA.

Bezpłatny poradnik w wersji PDF można pobrać na stronie FNP pod linkiem:

http://www.fnp.org.pl/ukazal-sie-bezplatny-przewodnik-dla-naukowcow-ameryka-dla-postdokow/

 


 

UWAGA!

 

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że trwa nabór wniosków do pierwszej edycji

Nagrody Naukowej Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Termin składania dokumentacji upływa już 30 czerwca br.

 

Szczegóły dotyczące Nagrody, w tym  regulamin oraz wymagane formularze,

można znaleźć w zakładce "Nagroda Naukowa Oddziału".