Serdecznie zapraszamy na otwarty wykład "Otrzymywanie, modyfikowanie i właściwości fizykochemiczne wielowarstwowych fulerenów (nanocebulki węglowe)" dr hab. Marty Płońskiej-Brzezińskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, członkini Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku, laureatki Nagrody Naukowej Oddziału za rok 2018.

Otwarte konwersatorium odbędzie się 25 lutego (wtorek) o godz. 13:15 w sali 2011 Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Konstantego Ciołkowskiego 1L).

Więcej na temat badanych przez dr hab. M. Płońską-Brzezińską nanocebulek przeczytają Państwo w PANoramie nr 4 (6) 2018.

 


 

 


 

Prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i wiceprezes Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk 5 grudnia podczas 140. sesji w Warszawie wyłoniło nowych członków. Do grona członków rzeczywistych wszedł prof. Ryszard Górecki.

Prof. Ryszard Górecki jest absolwentem, a od od 1975 r. pracownikiem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie UWM); od 1991 r. kierownik Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; prorektor Akademii Rolniczo-Technicznej (1996–1999 r.); rektor 5 kadencji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  (1999–2008 r., 2012-2020 r.); dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM (2008–2010 r.); wiceprezes PAN (2011–2012 r.); członek Senatu RP (2005-2015 r.). Stopień naukowy doktora nauk rolniczych otrzymał w 1979 r. w ART, doktor hab. - 1986 r. w ART, tytuł profesora nauk rolniczych - 1993 r.

W czasie  swej pracy odbył kilka długoterminowych staży zagranicznych. Jego specjalność naukowa to: fizjologia, biochemia i biotechnologia dojrzewania, kiełkowania i odporności nasion na stresy abiotyczne. Do najbardziej znaczących osiągnięć naukowych prof. Góreckiego należy: wykazanie przebiegu akumulacji i roli cukrów, RFOs i GalCs w rozwoju i dojrzewaniu nasion roślin strączkowych oraz wzrostu ekspresji genów PS PAL1i PS PAL2 pod infekcją Mycospharella pinodes i Fusarium oxysporum; sklonowanie genu GolS Vicia hirsuta(VhGolS1 i VhGolS2- GenBank); uzyskanie transgenicznej linii pomidora i rzodkiewnika zawierających gen reporterowy (fuzję gfp-gus) z kontrolą promotora genu NP24. Obecnie są to prace badawcze dotyczące wykorzystania prozdrowotnych cyklitoli u ludzi. Profesor Górecki wypromował 9 doktorów. Jest laureatem kilkunastu najwyższych odznaczeń i nagród naukowych, w tym 10 nagród indywidualnych I stopnia z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: uwm.edu.pl