Obrady Kapituły Nagrody Naukowej

II edycja

2018

 

W dniu 17 pażdziernika br. o godz. 10.00 w siedzibie Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku zbierze się Kapituła Nagrody Naukowej Oddziału.

Posiedzenie ma na celu wyłonienie laureatów Nagrody w 3 kategoriach: 1) nauk humanistycznych i społecznych, 2) nauk biologicznych, rolniczych i medycznych, 3) nauk ścisłych, technicznych i nauk o Ziemi. Członkowie Kapituły dokonają wyboru na podstawie zgłoszonych wniosków, które z wymaganą dokumentacją wpłynęły do Oddziału do 30 czerwca br.

Ogłoszenie laureatów nastapi do 31 pażdziernika br. na stronie Oddziału.

 


Zabawa z nauką. Nauka poprzez zabawę

 

Przed nami kolejna odsłona Nocy Naukowców!

Już za kilka dni pasaże Galerii Warmińskiej zamienią się w widowiskowe laboratoria, w których będzie można w towarzystwie naukowców badać, odkrywać, eksperymentować i uczyć się przez zabawę!

Odkrywanie tajemnic nauki będzie trwać aż 10 godzin! W programie przygotowanych atrakcji będą warsztaty wykrywania antyoksydantów, badanie promieniowania kosmicznego, eksperymenty z kuchni molekularnej, kurs badania odcisków palców, pokazy Centrum Nauki Kopernik, quizy naukowe z nagrodami, budowanie bakterii, oglądanie gigantycznych wirusów, pokaz mody… spożywczej.

Organizatorem wydarzenia są naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie jest partnerem strategicznym imprezy. W przygotowaniach bierze udział również Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Nadleśnictwo Olsztynek, Bank Żywności w Olsztynie, Instytut Rybactwa Śródlądowego, EIT Food oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

 

Noc Naukowców FUSION NIGHT

28 września 2018 r. (piątek)

godz. 10.00-20.00

Galeria Warmińska

ul. Sikorskiego w Olsztynie

 

 plakatNN2018

Więcej informacji na www.nocnaukowcow.olsztyn.pl


 

 

Olsztyńskie święto nauki już wkrótce

 

W tym roku Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku po raz pierwszy weźmie udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, cyklicznej imprezie organizowanej już po raz szesnasty przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

 

logomax 16odnis 1

 

Impreza popularyzująca naukę, w którego przygotowaniu biorą udział reprezentanci środowisk uniwersyteckich, naukowych, oświatowych, kulturalnych i samorządowych Olsztyna, trwa zwykle kilka dni i zlokalizowana jest głównie w kampusie UWM. Przygotowane wydarzenia zgrupowane są w bloki tematyczne („Odkryj przyrodę”, „Pokochaj sztukę”, „ Zostań humanistą”, „Zbadaj medycynę”, „Poznaj społeczeństwo”, „Uściślij umysł”, „Spotkaj się z ekonomią”), a kierowane – w zależności od tematyki i sposobu prezentacji – do uczniów szkół podstawowych i/lub ponadpodstawowych.

Oddział we współpracy z zaproszonymi naukowcami z IRZiBŻ PAN w tym roku przygotuje spójnie skomponowany cykl warsztatów i pokazów w ramach bloku nauk biologiczno-chemicznych i medycznych. Tematem przewodnim zaplanowanych prezentacji popularnonaukowych będą zagadnienia związane z dietą człowieka.

 

Serdecznie zapraszamy 27 września br. w godz. 9.00-15.00 do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Michała Oczapowskiego 12B w Olsztynie-Kortowo.

Opis warsztatów można znaleźć pod adresem www.dninauki.uwm.edu.pl/wydarzenie/656 .

 

Po informacje na temat 16. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, w tym szczegółowy program warto zajrzeć na www.dninauki.uwm.edu.pl .

 


 

Posiedzenie Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi

 

Informujemy, że dnia 26 września 2018r. odbędzie sie kolejne, piąte posiedzenie Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi. Tym razem tematyka posiedzenia będzie dotyczyła szeroko rozumianej gospodarki rybackiej.

Program posiedzenia przewiduje 2 części. Pierwsza, planowana w godz. 10.00-13.30 będzie miała charakter otwarty. Odbędzie się w sali konferencyjnej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przy ul. Tuwima 10. W seminarium, na którym zostaną wygłoszone refearty przygotowane przez zaproszonych gości z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wOolsztynie, z Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane problematyką osoby, po wcześniejszym potwierdzeniu udziału.

Druga część zamknięta, zaplanowana w godz. 13.30-18.00 przeznaczona jest dla członków Komisji i wiąże się z wyjazdem do Gospodarstwa Rybackiego w Swaderkach k/Olsztynka.

 


 

 

  Wiceprezes Oddziału w delegacji Ministerstwa Zdrowia podczas wizyty w USA

 

Jak podaje portal Polskiej Akademii Nauk, prof. Marek Konarzewski z Uniwersytetu w Białymstoku, pełniący w Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku funkcję wiceprezesa, wraz z prof.  n. med. Andrzejem Górskim z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. L. Hirszfelda we Wrocławiu towarzyszyli ministrowi zdrowia – prof. Łukaszowi Szumowskiemu, przewodzącemu polskiej delegacji, która spotkała się w Waszyngtonie z kierownictwem NIH (Narodowe Instytuty Zdrowia). Celem wizyty było przygotowanie gruntu współpracy przy wspólnych programach naukowo-badawczych, wymianie i szkoleniach naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA.

https://informacje.pan.pl/index.php/serwis-media/2285-czlonkowie-pan-z-wizyta-w-waszyngtonie