Posiedzenie Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych

 

25 maja br. na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się kolejne posiedzenie naukowe z udziałem członków  KNChiF.

 

W pierwszej części planowany jest udział członków w 4 wykładach, które odbędą się w budynku Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB, w Instytucie Chemii, w sali 2044:

11.30-12.15 Piotr Kaszyński (Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej, Wydział Chemii, Uniwersytet Łódzki; Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi) „Ciekłokrystaliczne rodniki: niezwykłe materiały na potrzeby nowoczesnych technologii”

12.15-12.50 Michał Bielejewski (Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu) „Supramolekularne organiczne żele jonowe – badania w kierunku pozyskania odnawialnych elektrolitów stałych”

13.00-13.15 Katarzyna M. Rećko (Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku) „Jak blisko od nanochemii do nanofizyki?

13.15-13.30 Iosif Sveklo (Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku) „Wykorzystanie promieniowania elektromagnetycznego do modyfikacji ultracienkich warstw kobaltu”

 

Po przerwie, w kolejnej części, która odbędzie się na Wydziale Fizyki w sali 2011, członkowie wezmą udział kolejnym w wykładzie:

15.00-16.00 Jan Cieśliński „Perspektywy rozwoju nauki w mniejszych ośrodkach akademickich w kontekście ustawy 2.0”.

 

Podczas ostatniej części posiedzenia  w godz. 16.00-17.00 na Wydziale Fizyki w sali 2012 planowane jest podsumowanie dotychczasowych działań, omówienie planów na najbliższą przyszłość, w tym w ramach działań upowszechniajacych naukę realizowanych przez członków KNChiF oraz sprawy różne i wolne wnioski.

 


 

 

 

Spotkanie członków Komisji Nauk Humanistycznych

 

Informujemy, że kolejne posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych odbędzie się 18 maja br. w godz. 12.00-16.00 w budynku Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1 (do niedawna Plac Uniwersytecki 1) w sali 108A.

W programie posiedzenia pt. Humanistyka w krainie cudów (natury). Osiągnięcia i perspektywy olsztyńskiego środowiska naukowego – cz. 3 referaty wygłoszą:

- dr hab. Jacek Pawlik, prof. UWM, Badania afrykanistyczne na UWM (ze szczególnym uwzględnieniem Wydziału Teologii);

- prof. dr hab. Norbert Kasparek, Historia wojskowości badana w Olsztynie;

- prof. dr hab. Andrzej Kopiczko, Główne nurty badań nad dziejami Kościoła katolickiego na Warmii i Mazurach;

- prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, Badania nad kulturą mazurską;

- dr hab. Jacek Kowalewski, Innowacyjność w humanistyce. Spojrzenie z pola historiografii.

W kolejnej części planowana jest dyskusja na temat działalności KNH, w tym dotycząca organizacji konferencji naukowej we wrześniu 2018 r.

 


 

Podlaska Marka dla członka Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych

 

dsc00719 ok

fot. pochodzi ze strony internetowej UwB

 

Prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki Uniwesytetu w Białymstoku został lauratem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego "Podlaska Marka" w kategorii Odkrycie

Nagrodzony odebrał wyróżnienie podczas gali finałowej konkursu, organizowanego od 14 lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, w dniu 24 kwietnia br. na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prof. Jaranowski został uhonorowany za pracę nad pierwszą w historii detekcją fal grawitacyjnych.

Prof. Jaranowski odebrał nagrodę z rąk marszałka Jerzego Leszczyńskiego oraz Petrosa Psyllosa – ubiegłorocznego laureata Podlaskiej Marki.

 

Więcej informacji:

http://www.uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/podlaska-marka-dla-prof-piotra-jaranowskiego-za-udzial-w-odkryciu-fal-grawitacyjnych/0db6976d

http://physics.uwb.edu.pl/wf/?page_id=7803

http://www.bialystok.tvp.pl/36948416/podlaska-marka-roku-2018


 

 

UWAGA!

Prezes Oddziału ogłasza rozpoczęcie naboru wniosków do

II edycji

Nagrody Naukowej

Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Wnioski wraz z wymaganą dokumentacją dotyczącą kandydata

należy złożyć w terminie do 30 czerwca br.

 

Szczegółowe informacje, w tym regulamin oraz wymagane formularze,

można znaleźć w zakładce "Nagroda Naukowa Oddziału"

http://www.olsztyn.pan.pl/pl/nagroda-naukowa-oddzialu.html

 

 


logo TCPS 

 

Miło nam poinformować, że Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku jest współorganizatorem międzynarodowej konferencji poświęconej zagadnieniom projektowania, prowadzenia i analizowania rezultatów długookresowych badań populacyjnych. Problematyka zapobiegania chorobom cywilizacyjnym (takim jak cukrzyca, otyłość, nowotwory czy choroby układu krażenia) jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych zagadnień podejmowanych przez współczesną biomedycynę oraz istotnym punktem w formułowaniu założeń polityki zdrowotnej w rozwiniętych krajach świata.

Konferencja TCPS współorganizowana jest przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej. Miejscem organizacji przedsięwzięcia jest Aula Magna w Pałacu Branickich, siedziba Uniwersytetu Medycznego.

W Komitetcie Naukowym i Organizacyjnym konferencji Oddział reprezentuje prof. Marek Konarzewski, wiceprezes Oddziału. W prace Komitetu Naukowego i Organizacyjnego zaangażowani są również członkowie 2 komisji naukowych działających przy Oddziale: Komisji Nauk o Życiu oraz Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi.

W programie 2-dniowej konferencji planowanych jest 6 sesji plenarnych, 2 dyskusje panelowe, 2 sesje posterowe, 1 sesja satelitarna oraz 2 części polemiczne.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Misniterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Samorzadu Województwa Podlaskiego.

 

Wiecej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie https://conference.bialystok.plus/