Zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji organizowanej przez Uniwersytet w Białymstoku we współpracy z Oddziałem PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

KONWERSATORIUM SPEKTROMETRII ATOMOWEJ

Białystok, 24-26 września 2018 r.

 

Konferencja obejmuje XV Konwersatorium Absorpcji Atomowej, X Konwersatorium Optycznej Spektrometrii Emisyjnej, VII Konwersatorium Spektrometrii Mas oraz II Konwersatorium Rentgenowskiej Spektrometrii Fluorescencyjnej.

Właśnie rusza I tura rejestracji, która kończy się 29 czerwca i gwarantuje niższą opłatę za udział. II tura będzie miała miejsce w sierpniu.

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji: www.kosat.pl

 

0001 2 0002 2

 

 

Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie we współpracy z Oddziałem Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku organizuje w dniach 7-8 czerwca br. cykliczną konferencję "Między Barokiem a Oświeceniem".

To spotkanie naukowe odbędzie się już po raz trzynasty. W związku z przypadająca w 2018 r. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy uznali, że należy zebrać wiele analizowanych dotychczas w historiografii wątków i zastanowić się nad problemem, jak doszło do utraty przez Polskę państwowości. Istotne również będzie dostrzeżenia, jak 25 lat spotkań naukowych poświęconych czasom Baroku i Oświecenia zmieniło sposób ich postrzegania. Stąd konferencja tematycznie zamyka się haśle Nasze zwycięstwa i nasze klęski.

Konferencja ma charakter ogólnopolski i interdyscyplinarny, organizowana jest od blisko ćwierćwiecza. Poświęcona będzie ona problematyce prawnej, społecznej, kulturalnej czy wojskowej Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku, przedstawiane wątki będą dotykać następujących zagadnień: Ustrój i prawo Rzeczypospolitej; Przemiany społeczne i problematyka wyznaniowa; Rzeczpospolita a otocznie międzynarodowe; Zagadnienia wojskowe.

 

plakatOBN1

 


 

 

 

ZAPROSZENIE

 

11828141 noblista

 


 

 

 

Posiedzenie Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych

 

25 maja br. na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się kolejne posiedzenie naukowe z udziałem członków  KNChiF.

 

W pierwszej części planowany jest udział członków w 4 wykładach, które odbędą się w budynku Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB, w Instytucie Chemii, w sali 2044:

11.30-12.15 Piotr Kaszyński (Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej, Wydział Chemii, Uniwersytet Łódzki; Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi) „Ciekłokrystaliczne rodniki: niezwykłe materiały na potrzeby nowoczesnych technologii”

12.15-12.50 Michał Bielejewski (Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu) „Supramolekularne organiczne żele jonowe – badania w kierunku pozyskania odnawialnych elektrolitów stałych”

13.00-13.15 Katarzyna M. Rećko (Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku) „Jak blisko od nanochemii do nanofizyki?

13.15-13.30 Iosif Sveklo (Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku) „Wykorzystanie promieniowania elektromagnetycznego do modyfikacji ultracienkich warstw kobaltu”

 

Po przerwie, w kolejnej części, która odbędzie się na Wydziale Fizyki w sali 2011, członkowie wezmą udział kolejnym w wykładzie:

15.00-16.00 Jan Cieśliński „Perspektywy rozwoju nauki w mniejszych ośrodkach akademickich w kontekście ustawy 2.0”.

 

Podczas ostatniej części posiedzenia  w godz. 16.00-17.00 na Wydziale Fizyki w sali 2012 planowane jest podsumowanie dotychczasowych działań, omówienie planów na najbliższą przyszłość, w tym w ramach działań upowszechniajacych naukę realizowanych przez członków KNChiF oraz sprawy różne i wolne wnioski.

 


 

 

 

Spotkanie członków Komisji Nauk Humanistycznych

 

Informujemy, że kolejne posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych odbędzie się 18 maja br. w godz. 12.00-16.00 w budynku Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1 (do niedawna Plac Uniwersytecki 1) w sali 108A.

W programie posiedzenia pt. Humanistyka w krainie cudów (natury). Osiągnięcia i perspektywy olsztyńskiego środowiska naukowego – cz. 3 referaty wygłoszą:

- dr hab. Jacek Pawlik, prof. UWM, Badania afrykanistyczne na UWM (ze szczególnym uwzględnieniem Wydziału Teologii);

- prof. dr hab. Norbert Kasparek, Historia wojskowości badana w Olsztynie;

- prof. dr hab. Andrzej Kopiczko, Główne nurty badań nad dziejami Kościoła katolickiego na Warmii i Mazurach;

- prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, Badania nad kulturą mazurską;

- dr hab. Jacek Kowalewski, Innowacyjność w humanistyce. Spojrzenie z pola historiografii.

W kolejnej części planowana jest dyskusja na temat działalności KNH, w tym dotycząca organizacji konferencji naukowej we wrześniu 2018 r.