Podlaska Marka dla członka Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych

 

dsc00719 ok

fot. pochodzi ze strony internetowej UwB

 

Prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki Uniwesytetu w Białymstoku został lauratem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego "Podlaska Marka" w kategorii Odkrycie

Nagrodzony odebrał wyróżnienie podczas gali finałowej konkursu, organizowanego od 14 lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, w dniu 24 kwietnia br. na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prof. Jaranowski został uhonorowany za pracę nad pierwszą w historii detekcją fal grawitacyjnych.

Prof. Jaranowski odebrał nagrodę z rąk marszałka Jerzego Leszczyńskiego oraz Petrosa Psyllosa – ubiegłorocznego laureata Podlaskiej Marki.

 

Więcej informacji:

http://www.uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/podlaska-marka-dla-prof-piotra-jaranowskiego-za-udzial-w-odkryciu-fal-grawitacyjnych/0db6976d

http://physics.uwb.edu.pl/wf/?page_id=7803

http://www.bialystok.tvp.pl/36948416/podlaska-marka-roku-2018


 

 

UWAGA!

Prezes Oddziału ogłasza rozpoczęcie naboru wniosków do

II edycji

Nagrody Naukowej

Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Wnioski wraz z wymaganą dokumentacją dotyczącą kandydata

należy złożyć w terminie do 30 czerwca br.

 

Szczegółowe informacje, w tym regulamin oraz wymagane formularze,

można znaleźć w zakładce "Nagroda Naukowa Oddziału"

http://www.olsztyn.pan.pl/pl/nagroda-naukowa-oddzialu.html

 

 


logo TCPS 

 

Miło nam poinformować, że Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku jest współorganizatorem międzynarodowej konferencji poświęconej zagadnieniom projektowania, prowadzenia i analizowania rezultatów długookresowych badań populacyjnych. Problematyka zapobiegania chorobom cywilizacyjnym (takim jak cukrzyca, otyłość, nowotwory czy choroby układu krażenia) jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych zagadnień podejmowanych przez współczesną biomedycynę oraz istotnym punktem w formułowaniu założeń polityki zdrowotnej w rozwiniętych krajach świata.

Konferencja TCPS współorganizowana jest przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej. Miejscem organizacji przedsięwzięcia jest Aula Magna w Pałacu Branickich, siedziba Uniwersytetu Medycznego.

W Komitetcie Naukowym i Organizacyjnym konferencji Oddział reprezentuje prof. Marek Konarzewski, wiceprezes Oddziału. W prace Komitetu Naukowego i Organizacyjnego zaangażowani są również członkowie 2 komisji naukowych działających przy Oddziale: Komisji Nauk o Życiu oraz Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi.

W programie 2-dniowej konferencji planowanych jest 6 sesji plenarnych, 2 dyskusje panelowe, 2 sesje posterowe, 1 sesja satelitarna oraz 2 części polemiczne.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Misniterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Samorzadu Województwa Podlaskiego.

 

Wiecej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie https://conference.bialystok.plus/


 

 inst

 

 

Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia.

Początki działalności placówki sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku rozpoczętej dzięki zaangażowaniu profesorów: Tadeusza Krzymowskiego, Haliny Kozłowskiej, Antoniego Rutkowskiego i Tadeusza Garbulińskiego.

23 lutego 1988 roku uchwałą prezydium PAN powołano do życia Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN, którego pierwszym dyrektorem został prof. Tadeusz Krzymowski.

1 kwietnia 1988 roku odbyło się spotkanie organizacyjne nowo powołanej instytucji, Rada Naukowa ukonstytuowała się w październiku 1988 roku, a jej przewodniczącym został prof. Antoni Rutkowski. Początkowo nowa placówka korzystała z zaplecza i kadry Akademii Rolniczo-Technicznej w olsztyńskim Kortowie, dopiero po paru latach lokując się przy ulicy Tuwima i przy ulicy Prawocheńskiego, a następnie przy ulicy Bydgoskiej. W kolejnych latach placówką kierowali: prof. Halina Kozłowska i prof. Adam Zięcik.

W 1995 roku na wniosek Rady Naukowej i przy aprobacie prezydium PAN placówka uzyskała status instytutu i zmieniono jej nazwę na Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Obecnie IRZiBŻ PAN w Olsztynie wraz ze Stacją Badawczą w Popielnie, kierowany przez prof. Mariusza Piskułę, zatrudnia 220 pracowników, w tym 16 profesorów tytularnych, 25 doktorów habilitowanych i 35 doktorów, jego zakłady znajdują się w czterech lokalizacjach, w dwóch miastach - Olsztynie i Białymstoku.

Rok jubileuszowy jest dla Instytutu przełomowy, ponieważ po 30 latach istnienia, rozpocznie się budowa jego docelowej siedziby z zapleczem biznesowym. Przyjmuje się, że zostanie oddana do użytku do końca 2020 r., a kosztować będzie 93 mln zł.

 

http://pan.olsztyn.pl/2018/04/instytut-rozrodu-zwierzat-i-badan-zywnosci-pan-w-olsztynie-obchodzi-30-lat/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,28960,instytut-rozrodu-zwierzat-i-badan-zywnosci-pan-w-olsztynie-obchodzi-30-lecie


 

Prof. Adam Zięcik

doceniony za działania na rzecz Warmii i Mazur

 

Miło nam poinformować, że prof. Adam Zięcik – wiceprezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku  z siedzibą w Olsztynie – został uhonorowany tytułem „Osobowość Roku Warmii i Mazur” w kategorii „Nauka”.

 

31666 920180316224910

źródło zdjęcia: portal Olsztyn24

Tytuł „Osobowość Warmii i Mazur” już po raz 25. został przyznany przez przedsiębiorców z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu osobom i instytucjom, których działania przyczyniają się do rozwoju Warmii i Mazur.  Uhonorowani nie są związani z biznesem, a wręczane statuetki stanowią wyróżnienie za promowanie województwa warmińsko-mazurskiego oraz wybitne osiągnięcia na rzecz regionu. Gala wręczenia odbyła się w piatek, 16 marca br.

Jury doceniło wybitne osiągnięcia naukowe Prof. Adama Zięcika z zakresu badań nad fizjologią i endokrynologią rozrodu zwierząt, a także za inicjatywę oraz podjęte działania na rzecz utworzenia w 2014 r Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie w w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie oraz promocję regionu warmińsko-mazurskiego w Polsce i na świecie.

W pozostałych kategoriach tytuł i statuetka trafiła do:

• dr. Pawła Grabali z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie (kategoria „Medycyna”),

• Rotary Club Olsztyn (kategoria „Działalność humanitarna”),

• Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu (kategoria „Kultura”).

Tytułem honorowym „Osobowości Roku Warmii i Mazur” została wyróżniona Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Dodatkowe materiały:

https://informacje.pan.pl/index.php/serwis-media/2090-prof-a-ziecik-warminsko-mazurska-osobowoscia-roku

https://olsztyn.tvp.pl/36433262/nagrodzili-osoby-ktorzy-rozwijaja-potencjal-warmii-i-mazur

http://olsztyn.wm.pl/501152,Przedsiebiorcy-wreczyli-statuetki-Osobowosc-Roku-ZDJECIA.html#axzz5ACO5RMdM

https://www.olsztyn24.com/news/31666-warmisko-mazurski-klub-biznesu-wreczyl-swoje-wyroznienia--6508279.html