W Białymstoku nauka na wyciągnięcie ręki

 

screenshot 98 2

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w "Marcowych Spotkaniach z Nauką" organizowanych w ramach Dni Otwartych na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1. Oddział PAN w Olsztynie i w Białystoku jest współorganizatorem tego wydarzenia popularyzującego naukę w regionie.

W dniach 15-17 marca 2018 roku w Instytutach Chemii i Biologii, na Wydziałach Fizyki oraz Matematyki i Informatyki UwB zostanie zorganizowanych szereg atrakcji zarówno dla grup uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i dla miłośników nauki oraz pasjonatów poszukujących wiedzy na temat praw rządzących światem. Zadaniem imprezy jest promowanie nauki oraz zdrowej i ekologicznej żywności.

 

W przeciągu 3 dni odbędą się warsztaty i zajęcia laboratoryjne, w trakcie których uczestnicy będą mogli zobaczyć oraz wykonać samodzielnie doświadczenia pod czujnym okiem pracowników i studentów, prezentacje stolikowe, gdzie będzie można zobaczyć doświadczenia z chemii czy fizyki, wycieczki po Instytucie Chemii, Instytucie Biologii, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, w trakcie których będzie można zobaczyć laboratoria i unikalną aparaturę naukowo-badawczą oraz usłyszeć o badaniach, jakie są tam prowadzone, wykłady i prelekcje popularnonaukowe na temat chemii w życiu codziennym i prezentacje o Wydziale Biologiczno-Chemicznym, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Matematyki i Informatyki, konkursy oraz zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych.

Dniom otwartym towarzyszy wystawa „Pod przewodnią gwiazdą nauki” poświęcona wybitnemu polskiemu fizykowi Marianowi Smoluchowskiemu (1872-1917), postaci, którą warto przybliżyć społeczeństwu, gdyż należał do tej nielicznej grupy uczonych, którzy kierowali naukę na nowe tory. Teorie ruchów Browna i opalescencji krytycznej opracowane przez Smoluchowskiego przyczyniły się do uznania istnienia atomów. Co więcej, w XXI wieku prace Smoluchowskiego wciąż inspirują naukowców, gdyż jest on jednym z najczęściej cytowanych w literaturze światowej polskich uczonych.

screenshot 97 300x203

Na wystawie można zobaczyć kopie dokumentów związanych z życiem i pracą naukową Mariana Smoluchowskiego, demonstracje układu mikroskopowego do obserwacji ruchów Browna i zestawów symulacyjnych ruchy statystyczne. Ekspozycja prezentuje nie tylko osiągnięcia naukowe Smoluchowskiego, ale także jego prywatne pasje. Należał on bowiem do pionierów narciarstwa w Polsce, a w młodości należał do czołówki alpinistów i był pierwszym zdobywcą 16 szczytów w Alpach i Dolomitach.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w 2017 roku, ogłoszonym Rokiem Mariana Smoluchowskiego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Wypożyczona ekspozycja składa się dwóch części, z których jedna znajduje się w łączniku pomiędzy kampusowymi budynkami Wydziału Fizyki i Instytutu Chemii i jest ogólnodostępna, natomiast druga umieszczona jest w sali 1002 "Feniks" w kampusowym Uniwersyteckim Centrum Kultury (UCK) i jej zwiedzanie możliwe jest po uprzedniej rezerwacji.

Informacje o wydarzeniach i planowanych atrakcjach dostępne są na stroniach internetowych Uniwersytetu w Białymstoku,poszczególnych Wydziałów, Facebooku oraz w mediach.

Szczegółowe informacje:

http://dniotwarte.uwb.edu.pl/

http://physics.uwb.edu.pl/wf/?page_id=7104


 

 

 W sobotę 3 marca 2018 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1L odbędzie się II Konferencja Nauczycieli Fizyki.

10787558 knf 2018 poster1

 

 Do udziału w konferencji zapraszamy nie tylko nauczycieli fizyki, ale również nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz specjalistów związanych z edukacją dzieci i młodzieży.

W tegorocznej, 2. edycji konferencji zaproszenie kierowane jest nie tylko do nauczycieli województwa podlaskiego, lecz także warmińsko-mazurskiego.

 

Rejestracja uczestników trwa jeszcze do 15 lutego br.

 

Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczy prof. Krzysztof Szymański, członek Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych, a Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku po raz drugi jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia.

 

Więcej informacji (w tym formularz zgłoszeniowy oraz program) dostępnych jest na stronie internetowej konferencji:

http://physics.uwb.edu.pl/wf/knf2018/

 


Dotacja dla Stacji Badawczej w Popielnie

 

Jak informuje portal „Nauka w Polsce” Stacja Badawcza Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Popielnie otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, dzięki której zostanie zrealizowany projekt gruntownej modernizacji Stacji.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie prawie 1,7 mln zł, z czego 85 proc. pokryje unijna dotacja. Tak uzyskane fundusze pozwolą na unowocześnienie Stacji, poprawę infrastruktury i budowę nowych elementów bazy turystycznej, a także zaplecza służącego ochronie zwierząt.

 

29473301 29473268

żródło: IRZiBŻ PAN w Olsztynie

Więcej informacji można znaleźć poniżej:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,28004,stacja-pan-w-popielnie-chce-przyciagnac-turystow-i-zadbac-o-bezpieczenstwo

http://pan.olsztyn.pl/2018/01/nowe-inwestycje-w-stacji-pan-w-popielnie/

http://pan.olsztyn.pl/2018/01/stacja-instytutu-rozrodu-zwierzat-i-badan-zywnosci-pan-w-popielnie-chce-przyciagnac-turystow-i-zadbac-o-bezpieczenstwo-zwierzat/


Laureaci "Statuetek św. Jakuba" 2018

 

Już po raz XV wręczono w Olsztynie Statuetki św. Jakuba – najważniejszą z nagród przyznawaną corocznie przez Prezydenta Miasta za wybitne osiągnięcia na rzecz Olsztyna. Uroczysta gala zorganizowana przez Urząd Miasta odbyła się 19 stycznia w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 

Laureatów tej prestiżowej nagrody wyłoniła Kapituła pod przewodnictwem prezydenta dr. Piotra Grzymowicza. W jej skład wchodzi dwóch przedstawicieli Oddziału Polskiej Akademii Nauki w Olsztynie i w Białymstokuprof. Mariusz Piskuła, prezes Oddziału, oraz prof. Ryszard Górecki, członek Prezydium Oddziału.

Statuetki św. Jakuba przyznano w sześciu kategoriach: kultura, nauka, sport, gospodarka, działalność pozarządowa oraz szczególne zasługi dla miasta.

 

W kategorii „Szczególne zasługi dla Olsztyna” uhonorowano Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie za promocję dokonań olsztyńskiego środowiska naukowego poprzez organizację imprezy popularyzującej naukę „Europejska Noc Naukowców FUSION2NIGHT”. Pani Katarzyna Capłap i Iwona Kieda odbierając nagrodę, stwierdziły, że choć IRZiBŻ PAN został nagrodzony kilka dni wcześniej ogólnopolskim tytułem „Popularyzatora Nauki”, to laur wręczany w rodzinnym mieście ma dla naukowców i pracowników Instytutu najwyższą wartość. Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku współdziała z Instytutem przy przedsięwzięciach upowszechniających naukę, więc nagroda przyznana partnerowi niezmiernie nas cieszy. Gratulujemy!

 

stat

fot. IRZiBŻ PAN w Olsztynie

393056 9S3q IMG 1023 69

fot. Łukasz Czechyra (www.olsztyn.gosc.pl)

 

 

 

Warto dodać, że w kategorii „Nauka” − wyróżnienie odebrał prof. Krzysztof Młynarczyk,dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, kierownik Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Profesor również związany jest z Polską Akademią Nauk - aktywnie działa jako członek Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi, która funkcjonuje przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku. Gratulujemy!

 

 393083 Mssq IMG 0939 69

fot. Łukasz Czechyra (www.olsztyn.gosc.pl)

393088 dxYQ IMG 0947 69

fot.Łukasz Czechyra (www.olsztyn.gosc.pl)

 

W pozostałych kategoriach Statuetkę św. Jakuba otrzymali:

- w dziedzinie kultury: Olsztyn Green Festival;
- w dziedzinie sportu: Jakub Kochanowski, zawodnik Indykpolu AZS Olsztyn;
- w dziedzinie gospodarki: Społem PSS w Olsztynie;
- w dziedzinie działalności pozarządowej: Elżbieta Fabisiak, animatorka kultury.

Więcej informacji oraz galerie zdjęć dostępne poniżej:

http://pan.olsztyn.pl/2018/01/instytut-wyrozniony-statuetka-swietego-jakuba-za-wybitne-zaslugi-dla-olsztyna/http://olsztynska.tv/#EI-A-bTZpS0

https://www.youtube.com/watch?v=L0YH2Oq7rXM

http://www.uwm.edu.pl/egazeta/krzysztof-mlynarczyk-laureatem-nagrody-sw-jakuba

http://olsztyn.wm.pl/489919,Olsztynskie-Statuetki-Swietego-Jakuba-wreczone-ZDJECIA-i-WIDEO.html#axzz54uthmOny

http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,22922422,gala-wreczenia-statuetek-sw-jakuba-oto-nagrodzeni.html

 http://olsztyn.gosc.pl/gal/pokaz/4462460.Statuetki-sw-Jakuba

 


Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

zwycięzcą konkursu "Popularyzator Nauki 2017"

 

Miło nam poinformować, że jednym z laureatów 13. edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2017" została olsztyńska jednostka PAN - Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności. Tytuł został przyznany w kategorii „Instytucje Naukowe”, a jego wręczenie nastapiło podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik w dniu 15 stycznia br.

IRZiBŻ PAN w Olsztynie jest organizatorem imprez upowszechniajacych w świadomości społecznej rolę badań naukowych. Największymi z nich są Europejska Noc Naukowców oraz Piknik Naukowy Polskiej Akademii Nauk. Pracownicy Instytutu angażują się również w wiele innych inicjatyw, takich jak mobilne warsztaty w szkołach województwa warmińsko-mazurskie, naukowe ferie, dni otwarte, udział w konferencjach PAD, OlsztyńskieDni Nauki i Sztuki, a także Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Konkurs "Popularyzator Nauki," organizowany przez Serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, docenia uczonych, dziennikarzy, instytucje oraz ludzi zaangażowanych społecznie, których pasją jest dzielenie się wiedzą naukową.

 

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27909%2Crozstrzygnieto-konkurs-pap-i-mnisw-dla-popularyzatorow-nauki.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27915%2Cpopularyzatorzy-nauki-2017-o-nauce-mowic-ciekawie-i-nie-bac-sie-dziennikarzy

http://pan.olsztyn.pl/2018/01/instytut-rozrodu-zwierzat-i-badan-zywnosci-pan-w-olsztynie-zwyciezca-konkursu-popularyzator-nauki-2017/