NAGRODA NAUKOWA ODDZIAŁU

 

Z przyjemnością informujemy, że postanowieniem Kapituły Nagrody Naukowej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z dnia 17 października 2017r. laureatem tegorocznej Nagrody został dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. nadzw. UwB, uzyskał w latach 2014-2016 szereg istotnych wyników w zakresie badań ultraszybkich procesów indukowanych femtosekundowymi impulsami światła oraz mikromagnetyzmu. Miał on również w tym czasie istotny udział w rozwoju nowych eksperymentalnych metod czasowo-rozdzielczej ultraszybkiej magnetooptyki oraz nowego kierunku badań w fizyce ultraszybkich procesów magnesowania – nietermicznego femtomagnetyzmu. Wyniki uzyskane przez laureata Nagrody zostały zaprezentowane w 24 publikacjach, a zwieńczeniem badań jest publikacja w Nature „Ultrafast nonthermal photo-magnetic recording in a transparent medium”, której dr hab. Andrzej Stupakiewicz jest pierwszym autorem [542, 71, 2017]. W pracy tej po raz pierwszy zademonstrowano efekt nietermicznego ultraszybkiego przełączenia magnetyzacji z wykorzystaniem femtosekundowych impulsów laserowych. Duże zainteresowanie tym wynikiem sugeruje, że będzie on wykorzystywany w badaniach nad nowymi technologiami zapisu i odczytu informacji, które mogą mieć potencjał zrewolucjonizowania przemysłu komputerowego.

 

Kapituła Nagrody, doceniając wysoki poziom osiągnięć jeszcze dwóch kandydatów, postanowiła przyznać 2 wyróżnienia:

Prof. Zbigniewowi Chojnowskiemu z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za badania nad polską poezją XX i XXI wieku oraz badania nad literaturą regionu – piśmiennictwem i kulturą Mazurów,

oraz dr Magdalenie Niedziałkowskiej zatrudnionej w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży za cykl publikacji dotyczących zróżnicowania genetycznego łosi w Europie prezentujących po raz pierwszy w nauce światowej wzorzec filogenetyczny łosia w jego europejskim zasięgu.

 

Gratulujemy!

 


Posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych

 

Informujemy, że 24 października br. (wtorek) w sali posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w godz. 12.00 - 18.00 odbędzie się posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych.

W trakcie spotkania członkowie z Białegostoku wygłoszą referaty prezentujące osiągnięcia podlaskiego środowiska naukowego.

 

Miejsce posiedzenia Komisji:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Wydział Humanistyczny

ul. K. Obitza 1

10-725 Olsztyn

 


Spotkanie członków Kapituły Nagrody

 

Informujemy, że dnia 17 października 2017 r. odbędzie się posiedzenie Kapituły Nagrody Naukowej Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku, podczas ktorego zostanie wyłoniony laureat tegorocznej edycji Nagrody.

Posiedzenie będzie miało miejsce w sali seminaryjnej IRZiBŻ PAN w Olsztynie w godz. 11-13.

Ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody zostanie opublikowane do 31 października na stronie internetowej Oddziału, zaś uroczyste wręczenie Nagrody odbędzie się na sesji Zgromadzenia Członków Oddziału na przełomie listopada i grudnia tego roku.

 


 

Być jak naukowiec choć przez jedną noc...

 

"Obserwuj, eksperymentuj, zadawaj pytania i poszukuj odpowiedzi! Zaufaj nauce i daj się porwać w podróż pełną fascynujących odkryć, wynalazków i zapierających dech w piersiach eksperymentów!"

Tak reklamuje się największe na terenie Olsztyna wydarzenie popularyzujące naukę.

Już 29 września br., uczestnicząc w Europejskiej Nocy Naukowców FUSION2NIGHT 2017, będzie można zetknąć się ze światem na co dzień zamkniętym w laboratoriach.

 

enn1

 

W budynku Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przy ul. Bydgoskiej, w obiektach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie, w salach Olsztyńskiej Szkoły Wyższej oraz w centrum miasta będzie można wziąć udział w naukowych pokazach, obserwować zapierające dech w piersiach eksperymenty, wysłuchać ciekawych wykładów, obejrzeć pasjonujące prezentacje, ale przede wszystkim dotykać, testować, badać, konstruować, odkrywać jak prawdziwy naukowiec!

Wybór atrakcji jest ogromny – organizatorzy przygotowali bowiem prawie 150 atrakcji.

W czasie kilkunastu godzin Europejskiej Nocy Naukowców zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli będą mogli przenieść się do świata, w którym czas to pojęcie względne, wybuchowe eksperymenty to codzienność, a technologiczne cuda są na wyciągniecie ręki!

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie jest jednym z partnerów tego wydarzenia.

Więcej szczegółów dotyczących Europejskiej Nocy Naukowców 2017, w tym program, informacje o towarzyszących imprezie konkursach i wystawach, można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!


 

20th International Symposium

on Signal Transduction at the Blood-Brain Barriers

 

W dniach 13-15 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie miało miejsce jubileuszowe, 20-te w cyklu międzynarodowe sympozjum na temat przekazywania bodźców na poziomie bariery krew-mózg. 

 

Layer 1

 

Tematyka konferencji obejmie fizjologię, immunologię, biochemię, toksykologię oraz patologię barier mózgowia, bariery krew-mózg i krew-płyn mózgowo-rdzeniowy (ang. BBB), które ściśle regulują wymianę związków pomiędzy krwią i ośrodkowym układem nerwowym. Program konferencji tutaj.

Na konferencji zostaną przedstawione najnowsze osiągnięcia na temat roli barier mózgowia w etiologii chorób neurodegeneracyjnych i zakażeń układu nerwowego, kontrolowanego dostarczania leków do mózgu, neurotoksycznego działania substancji uzależniających oraz wpływu aktywności fizycznej i bioaktywnych składników żywności na funkcjonowanie barier.

Konferencja została zainicjowana w 1997 przez zespół naukowców z Niemiec, a następne organizowana co roku przez różne europejskie ośrodki naukowe. W ostatnich latach konferencje odbyły się w Amsterdamie (2008), Londynie (2009), Zurichu (2010), Stambule (2011), Sumeg (Węgry, 2013), Dublinie (2014), Paryżu (2015) i Kopenhadze (2016). W tym roku zaszczyt zorganizowania sympozjum przypadł naukowcom z Olsztyna i Katowic. Wytypowanie przez Międzynarodową Radę Programową Polski na miejsce konferencji w 2017 roku jest dużym wyróżnieniem oraz dowodem uznania dla wkładu polskich naukowców w rozwój badań nad barierami mózgowia. Świadczy również o dynamicznym ich rozwoju.

Organizatorem konferencji są: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie oraz Oddział Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Jerzy Duszyński.

Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia mozna znaleźć na stronie internetowej

http://bbb.pan.olsztyn.pl/