POLSKA AKADEMIA NAUK

Oddział w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

 

ogłasza nabór na stanowisko

 

 

SPECJALISTY

 

Oferta pracy  tutaj

 


Użyteczne kompendium wiedzy

dla naukowców wyjeżdżających na zagraniczny staż

 

Właśnie ukazała się książka „Ameryka dla postdoków. Praktyczny przewodnik dla naukowców”.

okladka jpeg 210x300

Autorami publikacji są prof. Marek Konarzewski, wiceprezes Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku, wcześniej radca ds. nauki i technologii ambasady RP w Waszyngtonie, oraz dr Grażyna Żebrowska, ekspertka ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego pracująca w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, którzy nie tylko doskonale znają Stany Zjednoczone, ale także rozumieją specyfikę pracy naukowej zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz wiedzą, jakie są rzeczywiste potrzeby naukowców.

100-stronicowa publikacja została przygotowana i wydana przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Poradnik ma zachęcić młodych naukowców do wyjazdu na staż podoktorski do Stanów Zjednoczonych. Poradnik zawiera wiele przydatnych i użytecznych informacji, które mogą pomóc potencjalnie zainteresowanym w realizacji tego celu, np. jak sfinansować wyjazd, jak przejść rozmowę kwalifikacyjną, w jaki sposób budować relacje z zagranicznym mentorem. Autorzy przy redakcji książki wykorzystali nie tylko swoje doświadczenia, ale także praktyczne uwagi osób, które odbyły staż w USA.

Bezpłatny poradnik w wersji PDF można pobrać na stronie FNP pod linkiem:

http://www.fnp.org.pl/ukazal-sie-bezplatny-przewodnik-dla-naukowcow-ameryka-dla-postdokow/

 


 

UWAGA!

 

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że trwa nabór wniosków do pierwszej edycji

Nagrody Naukowej Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Termin składania dokumentacji upływa już 30 czerwca br.

 

Szczegóły dotyczące Nagrody, w tym  regulamin oraz wymagane formularze,

można znaleźć w zakładce "Nagroda Naukowa Oddziału".

 


Fotograficzna podróż po Japonii

 

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

oraz współorganizatorzy – Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie i Olsztyńska Galeria Sztuki

wraz z autorami – Ludmiłą Kot i Romualdem Zabielskim

serdecznie zapraszają w dniach 9-23 czerwca 2017 r.

na wystawę fotograficzną „JAPONIA NA NOWO – PO RAZ PIERWSZY ODKRYTA”.

 

Ekspozycję rozpocznie wernisaż w dniu 9 czerwca 2017 r. o godzinie 18.00.

Wystawę będzie można oglądać w godzinach pracy galerii.

Podczas wernisażu odbędzie się również prezentacja autorskiego albumu fotograficznego.

 0001 2a

 

Wystawa fotograficzna autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego „Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta” składa się z wybranych fotografii pochodzących z książki wydanej w 2016 roku pod tym samym tytułem, jak i najnowszych jeszcze niepublikowanych prac. Tematyka wystawy obejmuje zdjęcia reportażowe i krajobrazy. Autorzy zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni ukazują różnorodność i niezliczone kontrasty, w których przenikają się nowoczesne budowle z nastrojowymi świątyniami i warownymi zamkami, ciasnota centralnych dzielnic z przestrzenią i spokojem parku wokół muru tokijskiego Pałacu Cesarskiego.

Wystawa zawita do Olsztyńskiej Galerii Sztuki po jej inauguracji w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie w czasie Miesiąca Japońskiego pod patronatem honorowym Ambasady Japońskiej w Warszawie.

Książka i album fotograficzny w jednym “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego na pewno nie jest kolejnym przewodnikiem turystycznym po Japonii, choć można się z tej pozycji sporo dowiedzieć o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tytuł “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” doskonale tłumaczy to, co było główną inspiracją do napisania tej książki – długie godziny autorów spędzone na rozmowach o Kraju Kwitnącej Wiśni. Dwóch autorów, dwa subiektywne spojrzenia. Jego to podejście do tematyki z perspektywy trzyletniego pobytu w Japonii, gdzie mieszkał i pracował naukowo we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, a potem jeszcze wielokrotnie powracał, dzięki czemu głęboko wsiąkł w życie i kulturę tego kraju, i gdzie nadal ma wielu przyjaciół. Jej spojrzenie na Japonię jest zgoła inne, bo wiedzę czerpała głównie z literatury i mediów i dopiero niedawno skonfrontowała ją z rzeczywistością.

Poza tekstem czytelnik znajdzie blisko 300 fotografii. Oprawa graficzna książki, bardzo ekspresyjna i barwna, luźno nawiązuje klimatem do komiksów Mangi, ale też i innych charakterystycznych form japońskich. Po takiej dawce obrazów i gawęd o Japonii, nie pozostaje nic innego tylko wsiąść do samolotu, aby po kilku godzinach lotu samemu rozpocząć odkrywanie tego wspaniałego kraju.


Poszukiwać, badać, odkrywać z Polską Akademią Nauk…

Przed nami ekscytujące wydarzenie!

W najbliższą sobotę 10 czerwca na olsztyńskiej Starówce odbędzie się Rodzinny Piknik Polskiej Akademii Nauk "NAUKA też SZTUKA".

Przez cztery godziny od 12.00 do 16.00 będzie można doświadczać nauki przez duże N.

Na przybyłych czekają popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy.

 

 plakat piknik rodzinny 2017

W towarzystwie badaczy z kilku instytutów Polskiej Akademii Nauk (m.in. z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, Ogrodu Botanicznego PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, Instytutu Paleobiologii PAN – Muzeum Ewolucji w Warszawie, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie) oraz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego będzie można oglądać, doświadczać i eksperymentować.

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie współorganizuje tę imprezę wspólnie z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.

 

Serdecznie zapraszamy tak młodych, jak i starszych pasjonatów nauki do zabawy z nami!