Fotograficzna podróż po Japonii

 

Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

oraz współorganizatorzy – Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie i Olsztyńska Galeria Sztuki

wraz z autorami – Ludmiłą Kot i Romualdem Zabielskim

serdecznie zapraszają w dniach 9-23 czerwca 2017 r.

na wystawę fotograficzną „JAPONIA NA NOWO – PO RAZ PIERWSZY ODKRYTA”.

 

Ekspozycję rozpocznie wernisaż w dniu 9 czerwca 2017 r. o godzinie 18.00.

Wystawę będzie można oglądać w godzinach pracy galerii.

Podczas wernisażu odbędzie się również prezentacja autorskiego albumu fotograficznego.

 0001 2a

 

Wystawa fotograficzna autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego „Japonia na nowo - po raz pierwszy odkryta” składa się z wybranych fotografii pochodzących z książki wydanej w 2016 roku pod tym samym tytułem, jak i najnowszych jeszcze niepublikowanych prac. Tematyka wystawy obejmuje zdjęcia reportażowe i krajobrazy. Autorzy zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni ukazują różnorodność i niezliczone kontrasty, w których przenikają się nowoczesne budowle z nastrojowymi świątyniami i warownymi zamkami, ciasnota centralnych dzielnic z przestrzenią i spokojem parku wokół muru tokijskiego Pałacu Cesarskiego.

Wystawa zawita do Olsztyńskiej Galerii Sztuki po jej inauguracji w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie w czasie Miesiąca Japońskiego pod patronatem honorowym Ambasady Japońskiej w Warszawie.

Książka i album fotograficzny w jednym “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” autorstwa Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego na pewno nie jest kolejnym przewodnikiem turystycznym po Japonii, choć można się z tej pozycji sporo dowiedzieć o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tytuł “Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta” doskonale tłumaczy to, co było główną inspiracją do napisania tej książki – długie godziny autorów spędzone na rozmowach o Kraju Kwitnącej Wiśni. Dwóch autorów, dwa subiektywne spojrzenia. Jego to podejście do tematyki z perspektywy trzyletniego pobytu w Japonii, gdzie mieszkał i pracował naukowo we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, a potem jeszcze wielokrotnie powracał, dzięki czemu głęboko wsiąkł w życie i kulturę tego kraju, i gdzie nadal ma wielu przyjaciół. Jej spojrzenie na Japonię jest zgoła inne, bo wiedzę czerpała głównie z literatury i mediów i dopiero niedawno skonfrontowała ją z rzeczywistością.

Poza tekstem czytelnik znajdzie blisko 300 fotografii. Oprawa graficzna książki, bardzo ekspresyjna i barwna, luźno nawiązuje klimatem do komiksów Mangi, ale też i innych charakterystycznych form japońskich. Po takiej dawce obrazów i gawęd o Japonii, nie pozostaje nic innego tylko wsiąść do samolotu, aby po kilku godzinach lotu samemu rozpocząć odkrywanie tego wspaniałego kraju.


Poszukiwać, badać, odkrywać z Polską Akademią Nauk…

Przed nami ekscytujące wydarzenie!

W najbliższą sobotę 10 czerwca na olsztyńskiej Starówce odbędzie się Rodzinny Piknik Polskiej Akademii Nauk "NAUKA też SZTUKA".

Przez cztery godziny od 12.00 do 16.00 będzie można doświadczać nauki przez duże N.

Na przybyłych czekają popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy.

 

 plakat piknik rodzinny 2017

W towarzystwie badaczy z kilku instytutów Polskiej Akademii Nauk (m.in. z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, Ogrodu Botanicznego PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, Instytutu Paleobiologii PAN – Muzeum Ewolucji w Warszawie, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie) oraz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego będzie można oglądać, doświadczać i eksperymentować.

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie współorganizuje tę imprezę wspólnie z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.

 

Serdecznie zapraszamy tak młodych, jak i starszych pasjonatów nauki do zabawy z nami!


5. sesja zwyczajna

Zgromadzenia Członków Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku

 

W dniach 25-26 maja 2017 r. odbędzie się wyjazdowa sesja zwyczajna Zgromadzenia Członków Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstokuz siedzibą w Olsztynie.

Zgromadzenie będzie miało miejsce w gościnnych murach Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

W programie sesji:

25 maja

  • działalność Oddziału a reforma PAN (prof. M. Piskuła, prezes Oddziału)
  • wykład Dlaczego żubr przetrwał masowe wymieranie megafauny? (prof. R. Kowalczyk, IBS PAN)
  • wolne wnioski członków Oddziału.

26 maja

  • udział w posiedzeniu Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi i dyskusji na temat Problemy i konflikty wokół Puszczy Białowieskiej.

 

Miejsce sesji:

Instytut Biologii Ssaków PAN

ul. Waszkiewicza 1

17-230 Białowieża

 


 

Posiedzenie

Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi

 

W dniach 25-26 maja 2017 r. w Białowieży odbędzie się 2-dniowe posiedzenie Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. W trakcie posiedzenie kontynuowana będzie tematyka PROBLEMÓW I KONFLIKTÓW ZWIĄZANYCH Z OCHRONĄ ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO.

Posiedzenie będzie podzielone na 2 części – w czwartek członkowie KOiZZP wraz z gośćmi (przedstawicielami organizacji ekologicznych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz samorządów lokalnych) będą uczestniczyć w objeździe po Puszczy Białowieskiej, zaś następnego dnia, w piątek spotkają się, by podsumować spostrzeżenia i podjąć próbę wypracowania wspólnych rozwiazań.

 

Miejsce posiedzenia Komisji:

Instytut Biologii Ssaków PAN

ul. Waszkiewicza 1

17-230 Białowieża

 


 

 

Nagroda dla Członka Komisji Nauk Humanistycznych

 

Z radością informujemy, że członek Komisji Nauk Humanistycznych działającej przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku, prof. Stanisław Achremczyk został 10 maja br. wyróżniony Nagrodą im. biskupa I. Krasickiego. Pamiątkowy medal laureat odebrał podczas uroczystości w Sali Kopernikańskiej na olsztyńskim zamku.

Profesor jest pracownikiem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przez wiele lat kierował Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Zajmuje się głównie historią Warmii i Mazur. Jest autorem ponad pół tysiąca publikacji, zasłużonym badaczem historii naszego regionu.

Serdecznie gratulujemy!

http://www.uwm.edu.pl/egazeta/badacz-historii-warmii-mazur-nagrodzony