Członek Komisji Nauk Humanistycznych gościem w radiowej Trójce

 

Z dumą informujemy, że prof. Zbigniew Chojnowski, członek Komisji Nauk Humanistycznych – działającej przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku, dnia 8 lutego br. był gościem programu „Białe plamy” Mirosława Biełaszki na antenie III Programu Polskiego Radia.

Problematyką audycji pt. „Niby nasi, a obcy. Czego nie wiemy o Mazurach?” była historia i kultura Mazurów – grupy etnicznej zamieszkującej północno-wschodnią Polskę. Pan Profesor jako espert w tej tematyce opowiadał o regionalnych poetach i ich twórczości.

Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski reprezentuje nauki humanistyczne, specjalizuje się w historii literatury, m.in. historii poezji polskiej XX i XXI w. oraz literaturze Warmii i Mazur XIX, XX i XXI w. Jest zatrudniony w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kieruje Zakładem Literatury XX i XXI wieku. Prof. Z. Chojnowski zajmuje się również krytyką literacką oraz pisze wiersze. Więcej o sylwetce Profesora pod adresem: http://www.uwm.edu.pl/polonistyka/index.php?option=com_content&view=article&id=276&catid=78&Itemid=9

 

Audycja dostępna w archiwum Programu III Polskiego Radia pod adresem:

http://www.polskieradio.pl/9/5526/Artykul/1725510,Niby-nasi-a-obcy-Czego-nie-wiemy-o-Mazurach

 


 

 

 Szanowni Państwo!

Życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia

były czasem spedzonym w rodzinnej, radosnej atmosferze,

a w nadchodzącym 2017 roku

zrealizowały się osobiste pragnienia i zamierzenia zawodowe.

 

logoOOBpodłużne
 details

 


 

SESJA ZWYCZAJNA

ZGROMADZENIA OGÓLNEGO CZŁONKÓW ODDZIAŁU

 

Informujemy, że w dniu 15 grudnia 2016 r. w godz. 1200 – 1500 odbędzie się

4. sesja zwyczajna Zgromadzenia Członków Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku

z siedzibą w Olsztynie.

Miejscem spotkania będzie sala seminaryjna IRZiBŻ PAN

w Olsztynie przy ul. Tuwima 10.

Planowany przebieg sesji:

  • sprawozdanie Prezesa z działalności Oddziału w 2016 r.;
  • sprawozdanie przewodniczących z działalności komisji naukowych funkcjonujących przy Oddziale w 2016 r.;
  • projekt planu działania Oddziału w 2017 r.;
  • inicjatywy w sprawach rozwoju nauki na terenie działalności Oddziału;
  • sprawy różne.

ZMIANY W STRUKTURACH ODDZIAŁU

 

1 grudnia br. odbyło się Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, a na nim – jak co 4 lata – wybory na członków rzeczywistych oraz na członków korespondentów.

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że członkiem rzeczywistym wśród 28 uczonych został członek naszego Oddziału – prof. dr hab. ADAM ZIĘCIK. To wielkie wyróżnienie i – jak powiedział Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński – awans pozwalający członkowi przejść na najwyższy poziom dostojeństwa w korporacji.

ziProf. A. Zięcik jest członkiem korespondentem PAN od 2004 roku. Specjalizuje się fizjologii i endokrynologii rozrodu zwierząt. Prof. A. Zięcik w latach 2013-15 był wiceprezesem PAN. Zainicjował powołanie Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku, a od 2015 roku pełni funkcję wiceprezesa Oddziału. Profesor przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Prof. Zięcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiej nauki, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Wyniki jego prac publikowane są w najbardziej prestiżowych czasopismach na całym świecie.

 

Podczas sesji dokonano też wyboru nowych członków Akademii. To wielki zaszczyt, gdyż do miana członka korespondenta konkuruje bardzo wiele osób z całego środowiska naukowego w Polsce. Wybór pozwala na wejście do korporacji, do grona akademików. Wśród 34 nowo wybranych osób, w Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych, znalazł się olsztyński naukowiec, który – jako członek korespondentdołączył tym samym do Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

ci

Prof. dr hab. ANDRZEJ CIERESZKO – bo o nim mowa – to kierownik Zakładu Biologii Gamet i Zarodka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Specjalnością naukową prof. A. Ciereszki są biologia i biotechniki rozrodu zwierząt gospodarskich. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał on w 1988 r. na Wydziale Zootechnicznym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie; doktora habilitowanego – w 1998 r. w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie; zaś tytuł profesora nauk biologicznych uzyskał w 2003 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prof. A. Ciereszko wyizolował i scharakteryzował wiele białek plemników oraz plazmy nasienia zwierząt gospodarskich oraz dziko żyjących. Wprowadził metodyki proteomiczne do opisania mechanizmów funkcjonowania rozrodu samców (aktywacja ruchliwości plemników, pochodzenia białek plazmy nasienia, kapacytacja nasienia buhaja) oraz zmian wywołanych przez biotechniki rozrodu, w tym krótkookresowe i długookresowe przechowywanie nasienia. Wyjaśnił znaczenie kwasu askorbinowego w funkcjonowaniu układu rozrodczego ryb. Opracował wydajne metodyki kriokonserwacji nasienia ryb łososiowatych.

 

Warto też wspomnieć, że skończyła się poprzednia kadencja w Akademii Młodych Uczonych. W nowych wyborach reprezentantką środowiska młodych naukowców z rejonu województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego została dr DOROTA CZAJKOWSKA-SZCZYKOWSKA, która jest zatrudniona na Uniwersytecie w Białymsoku, w Instytucie Chemii.

czj

Dr D. Czajkowska-Szczykowska specjalizuje się w chemii organicznej. Jako członek AMU pani doktor staje się tym samym członkiem Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Serdecznie gratulujemy!

 


 

               

POSIEDZENIE KOMISJI NAUK HUMANISTYCZNYCH

Dnia 6 grudnia 2016 r. w godz. 1200-1800 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Posiedzenie odbędzie się w Olsztynie, w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W programie posiedzenia przewidziane są autoprezentacje członków Komisji, wybory władz Komisji, ustalenie ramowego harmonogramu działań Komisji w kadencji 2016-2018.

Posiedzenie uświetni wykład prof. dr. hab. Mieczysława Jagłowskiego pt. „Wyzwania współczesnej humanistyki”.

 

Miejsce posiedzenia Komisji:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

sala posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego (s. 114)

ul. K. Obitza 1

10-725 Olsztyn