ZMIANY W STRUKTURACH ODDZIAŁU

 

1 grudnia br. odbyło się Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, a na nim – jak co 4 lata – wybory na członków rzeczywistych oraz na członków korespondentów.

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że członkiem rzeczywistym wśród 28 uczonych został członek naszego Oddziału – prof. dr hab. ADAM ZIĘCIK. To wielkie wyróżnienie i – jak powiedział Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński – awans pozwalający członkowi przejść na najwyższy poziom dostojeństwa w korporacji.

ziProf. A. Zięcik jest członkiem korespondentem PAN od 2004 roku. Specjalizuje się fizjologii i endokrynologii rozrodu zwierząt. Prof. A. Zięcik w latach 2013-15 był wiceprezesem PAN. Zainicjował powołanie Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku, a od 2015 roku pełni funkcję wiceprezesa Oddziału. Profesor przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Prof. Zięcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiej nauki, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Wyniki jego prac publikowane są w najbardziej prestiżowych czasopismach na całym świecie.

 

Podczas sesji dokonano też wyboru nowych członków Akademii. To wielki zaszczyt, gdyż do miana członka korespondenta konkuruje bardzo wiele osób z całego środowiska naukowego w Polsce. Wybór pozwala na wejście do korporacji, do grona akademików. Wśród 34 nowo wybranych osób, w Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych, znalazł się olsztyński naukowiec, który – jako członek korespondentdołączył tym samym do Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

ci

Prof. dr hab. ANDRZEJ CIERESZKO – bo o nim mowa – to kierownik Zakładu Biologii Gamet i Zarodka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Specjalnością naukową prof. A. Ciereszki są biologia i biotechniki rozrodu zwierząt gospodarskich. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał on w 1988 r. na Wydziale Zootechnicznym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie; doktora habilitowanego – w 1998 r. w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie; zaś tytuł profesora nauk biologicznych uzyskał w 2003 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prof. A. Ciereszko wyizolował i scharakteryzował wiele białek plemników oraz plazmy nasienia zwierząt gospodarskich oraz dziko żyjących. Wprowadził metodyki proteomiczne do opisania mechanizmów funkcjonowania rozrodu samców (aktywacja ruchliwości plemników, pochodzenia białek plazmy nasienia, kapacytacja nasienia buhaja) oraz zmian wywołanych przez biotechniki rozrodu, w tym krótkookresowe i długookresowe przechowywanie nasienia. Wyjaśnił znaczenie kwasu askorbinowego w funkcjonowaniu układu rozrodczego ryb. Opracował wydajne metodyki kriokonserwacji nasienia ryb łososiowatych.

 

Warto też wspomnieć, że skończyła się poprzednia kadencja w Akademii Młodych Uczonych. W nowych wyborach reprezentantką środowiska młodych naukowców z rejonu województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego została dr DOROTA CZAJKOWSKA-SZCZYKOWSKA, która jest zatrudniona na Uniwersytecie w Białymsoku, w Instytucie Chemii.

czj

Dr D. Czajkowska-Szczykowska specjalizuje się w chemii organicznej. Jako członek AMU pani doktor staje się tym samym członkiem Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku.

 

Serdecznie gratulujemy!

 


 

               

POSIEDZENIE KOMISJI NAUK HUMANISTYCZNYCH

Dnia 6 grudnia 2016 r. w godz. 1200-1800 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Komisji Nauk Humanistycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Posiedzenie odbędzie się w Olsztynie, w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W programie posiedzenia przewidziane są autoprezentacje członków Komisji, wybory władz Komisji, ustalenie ramowego harmonogramu działań Komisji w kadencji 2016-2018.

Posiedzenie uświetni wykład prof. dr. hab. Mieczysława Jagłowskiego pt. „Wyzwania współczesnej humanistyki”.

 

Miejsce posiedzenia Komisji:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

sala posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego (s. 114)

ul. K. Obitza 1

10-725 Olsztyn

 


 

 SYMPOZJUM NAUKOWE PERSPEKTYWY W OCHRONIE BIORÓŻNORODNOŚCI

         W dniach 28-29 listopada br. odbędzie się sympozjum naukowe "Perspektywy w ochronie bioróżnorodności". Oddział w Olsztynie i w Białymstoku jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia.

         Tematyka sympozjum będzie obejmowała zagadnienia związane z problemami równowagi biologicznej, wpływu działalności rolniczej i leśnej na różnorodność biologiczną, zmienności genetycznej zwierząt wolno żyjących.

         Gospodarzem sympozjum jest Stacja Badawcza w Popielnie, jednostka naukowa Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Zaplecze konferencyjne to Dom Pracy Twórczej PAN w Wierzbie.

         Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://pan.olsztyn.pl/2016/10/perspektywy-w-ochronie-bioroznorodnosci/

 

plakat 2

 


 

 

POSIEDZENIE KOMISJI NAUK CHEMICZNYCH I FIZYCZNYCH

  

           Dnia 15 listopada 2016 r. w godz. 1200-1800 odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Posiedzenie odbędzie się w Białymstoku, w gościnnych murach tamtejszego uniwersytetu. Posiedzenie poprzedzi wykład dr hab. Danuty Kruk, prof. UWM pt. Dynamika materii skondensowanej z wykorzystaniem relaksometrii MRJ. Po prelekcji planowane jest zwiedzanie kampusu białostockiej uczelni.

Głównym punktem posiedzenia Komisji będą wybory Prezydium oraz ustalenie planu działań jej członków w kadencji 2016-2018.

 

Miejsce posiedzenia Komisji:

Uniwersytet w Białymstoku

Instytut Chemii

sala Rady Wydziału Biologiczno-Chemicznego

ul. Ciołkowskiego 1 K, p. 1007

15-245 Białystok

 


EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW 2016

plakat

       Z przyjemnością informujemy, że już wkrótce – 30 września – w Olsztynie odbędzie się cykl imprez propagujących świat nauki. Europejska Noc Naukowców (Researchers’ Night) – bo o niej mowa – jest imprezą cykliczną, organizowaną nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca.

       Europejska Noc Naukowców FUSION2NIGHT 2016 jest projektem realizowanym w ramach programu ramowego HORYZONT 2020 przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, a Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku (OOB) jest współorganizatorem części wydarzeń wchodzących w program imprezy. Warto zauważyć, że w tym roku w Polsce Noc Naukowców odbędzie się tylko w dwóch miastach – w Olsztynie i Poznaniu.

       W ramach olsztyńskiej Nocy Naukowców przygotowano blisko 130 atrakcji! Naukowcy reprezentujący środowiska badawcze z obszaru działalności OOB poprzez szereg popularnonaukowych pokazów, warsztatów i eksperymentów przybliżą uczestnikom Europejskiej Nocy Naukowców rolę nauki w codziennym życiu. Podczas tej popularnonaukowej imprezy dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w pokazach, warsztatach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą im lepiej zrozumieć, jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z naukowcami pomoże również w przełamaniu stereotypu badacza postrzeganego jako człowieka zamkniętego w laboratorium i skupionego tylko na swojej pracy, a pokaże go jako entuzjastę odkrywania i tworzenia, otwartego i chętnie dzielącego się swoją wiedzą.

      Warsztaty, pokazy i eksperymenty popularyzujące naukę, przygotowane przez środowiska naukowe OOB oraz ich gości, kierowane są do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego (głównie Olsztyna, jak również przyjezdnych gości). Mamy nadzieję, że mnogość wydarzeń programowych i interaktywne formy przekazu okażą się naukową przygodą dla wszystkich uczestników – tych małych i tych dużych. Kontakt ze światem nauki niech się stanie bodźcem dla młodych ludzi, by poszerzać horyzonty wiedzy, zgłębiać tajniki poszczególnych dziedzin nauki, rozwijać w sobie fascynację odkrywaniem, poznawaniem i tworzeniem.

       Więcej szczegółów na temat tegorocznego programu Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie (czasu poszczególnych imprez, miejsc prezentacji, wieku adresatów, ewentualnych rezerwacji) można znaleźć na stronie internetowej. Link tutaj

Serdecznie zapraszamy!