EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW 2016

plakat

       Z przyjemnością informujemy, że już wkrótce – 30 września – w Olsztynie odbędzie się cykl imprez propagujących świat nauki. Europejska Noc Naukowców (Researchers’ Night) – bo o niej mowa – jest imprezą cykliczną, organizowaną nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca.

       Europejska Noc Naukowców FUSION2NIGHT 2016 jest projektem realizowanym w ramach programu ramowego HORYZONT 2020 przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, a Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku (OOB) jest współorganizatorem części wydarzeń wchodzących w program imprezy. Warto zauważyć, że w tym roku w Polsce Noc Naukowców odbędzie się tylko w dwóch miastach – w Olsztynie i Poznaniu.

       W ramach olsztyńskiej Nocy Naukowców przygotowano blisko 130 atrakcji! Naukowcy reprezentujący środowiska badawcze z obszaru działalności OOB poprzez szereg popularnonaukowych pokazów, warsztatów i eksperymentów przybliżą uczestnikom Europejskiej Nocy Naukowców rolę nauki w codziennym życiu. Podczas tej popularnonaukowej imprezy dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w pokazach, warsztatach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą im lepiej zrozumieć, jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z naukowcami pomoże również w przełamaniu stereotypu badacza postrzeganego jako człowieka zamkniętego w laboratorium i skupionego tylko na swojej pracy, a pokaże go jako entuzjastę odkrywania i tworzenia, otwartego i chętnie dzielącego się swoją wiedzą.

      Warsztaty, pokazy i eksperymenty popularyzujące naukę, przygotowane przez środowiska naukowe OOB oraz ich gości, kierowane są do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego (głównie Olsztyna, jak również przyjezdnych gości). Mamy nadzieję, że mnogość wydarzeń programowych i interaktywne formy przekazu okażą się naukową przygodą dla wszystkich uczestników – tych małych i tych dużych. Kontakt ze światem nauki niech się stanie bodźcem dla młodych ludzi, by poszerzać horyzonty wiedzy, zgłębiać tajniki poszczególnych dziedzin nauki, rozwijać w sobie fascynację odkrywaniem, poznawaniem i tworzeniem.

       Więcej szczegółów na temat tegorocznego programu Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie (czasu poszczególnych imprez, miejsc prezentacji, wieku adresatów, ewentualnych rezerwacji) można znaleźć na stronie internetowej. Link tutaj

Serdecznie zapraszamy!


 

POSIEDZENIE KOMISJI OCHRONY I ZARZĄDZANIA ZASOBAMI PRZYRODNICZYMI

      
      Dnia 15 września 2016 r. w godz. 1100-1500 odbędzie się posiedzenie Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. Tematyką posiedzenia będą PROBLEMY I KONFLIKTY ZWIĄZANE Z OCHRONĄ ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. Omówieniu i dyskusji poddane zostaną zagadnienia dotyczące ochrony zasobów przyrodniczych województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W trakcie przewidziane są wystąpienia przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Fundacji Greenmind oraz burmistrza miasta Hajnówka.
Miejsce posiedzenia Komisji:
sala konferencyjna Restauracji Kortowskiej, ul. Heweliusza 17,Olsztyn-Kortowo
 

 

 

Wystawa fotografii Prof. Romualda Zabielskiego

MojeTatry R.Zabielski

Z przyjemnością informujemy, że w Bibliotece Multimedialnej "PLANETA 11" w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38) 1 września 2016 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć wraz z prezentacją albumu fotograficznego "MOJE TATRY" autorstwa członka naszego Oddziału prof. Romualda Zabielskiego.

Prof. dr hab.  Romuald Zabielski członek korespondent PAN, Przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, Prodziekan ds. studiów obcojęzycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; autor ponad 200 publikacji naukowych, głównie z zakresu fizjologii układu trawiennego.

Dużo podróżuje, wiele lat spędził w zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich, między innymi ponad trzy lata w Japonii, rok we Francji i rok w Szwecji. Jego pasją są piesze wędrówki po górach dokumentowane licznymi fotografiami. Konsekwencją miłości do gór był pomysł wydania albumu o Tatrach, najbliższych sercu Profesora, oraz wystawa wybranych zdjęć z kolekcji gromadzonej przez kilkanaście ostatnich lat.

Wystawa „MOJE TATRY” została zorganizowana przez Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie jako jedno z wydarzeń towarzyszących Europejskiej Nocy Naukowców 2016 „FUSION2NIGHT” koordynowanej przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Wystawa  będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych do końca września br.


 

 RODZINNY PIKNIK NAUKOWY "NAUKA TEŻ SZTUKA!"

plakat 002

         Centrum olsztyńskiej Starówki w sobotę 25 czerwca br.  zamieniło się w niezwykłe laboratorium, pełne eksperymentów, warsztatów i konkursów. A to za sprawą naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, którzy w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego przekonywali mieszkańców miasta, że nauka to też sztuka! Artystów i naukowców łączy bowiem pasja tworzenia, zamiłowanie do eksperymentowania i otwartość umysłu. Teorie, które tworzą fizycy, wirtuozerskie eksperymenty chemików czy obrazy oglądane w obiektywie mikroskopu to niejednokrotnie dzieła sztuki. Partnerem w tym wydarzeniu był Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. 

         W programie Pikniku Centrum Nauki Kopernik zaproponowało mieszkańcom Olsztyna interaktywną wystawę,  dzięki której zwiedzający mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się, jak oszukać swój wzrok czy postarać się złamać szyfr.

        Całe rodziny brały  udział w warsztatach na temat diety bezglutenowej. Uczestnicy dowiedzieli się,  czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Goście Pikniku zabawili się też w "Poszukiwaczy glutenu", podejmując próbę wymycia go z próbek ciasta z mąki pszennej. Z kolei w warsztatach "Smakowita skóra"  uczestnicy poznawali praktyczne wykorzystanie proszków owocowych do otrzymywania kosmetyków. Każdy   mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabrać go do domu.

        Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie wywoływali  "Prywatne trzęsienie ziemi" i wyjaśniali, dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia, a w innych katastrofy. Warsztaty przygotowane przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie wskazywały znaczenie Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

       Na gości czekały też warsztaty technik daktyloskopowych, wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych. Niewątpliwą atrakcją był  pokaz pluszowych modeli organów, uczestniczących w trawieniu (w skali 1 : 1 lub większej). Uczestnicy „Labiryntu pokarmowego” mogli się dowiedzieć między innymi, jak długie jest jelito i dlaczego żołądek nie trawi sam siebie. Na scenie staromiejskiej odbył się konkurs familijny "Tajemnice ludzkiego ciała" z nagrodami, a także warsztat projektowania DNA ze słodkich żelków. W prezentacjach wzięli  udział również naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, którzy wyjaśnili jak ph produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie.


W dniach 21 – 22 kwietnia 2016 r. w Białymstoku i Gugnach odbędą się:  3. sesja zwyczajna Zgromadzenia Członków Oddziału oraz posiedzenia Komisji Ochrony Zasobów Przyrodniczych  i  Komisji Nauk o Życiu (zebranie wyborcze).

 

Sesję poprzedzi spotkanie członków Oddziału i zaproszonych gości z władzami Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Politechniki Białostockiej i Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania osiągnięć podlaskiego środowiska naukowego. Planowane są także wystąpienia  młodych pracowników naukowych – z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku; Zakładu Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka IRZiBŻ PAN w Olsztynie (z siedzibą w Białymstoku);  Katedry Ochrony Kształtowania Środowiska Politechniki Białostockiej i Zakładu Ekologii Populacji Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.  

 

W dniu 9 grudnia 2015 r. odbyło się pierwsze – wyborcze - posiedzenie Komisji Ochrony Zasobów Przyrodniczych, powołanej przy Oddziale.

Wynikiem wyboru jest następujący skład organów Komisji:

- dr hab. Jakub BORKOWSKI, prof. UWM – przewodniczący;

- dr hab. Katarzyna GLIŃSKA-LEWCZUK, prof. UWM – zastępca przewodniczącego;

- prof. dr hab. Jan R. E. TAYLOR, UwB – zastępca przewodniczącego;

- prof. dr hab. Czesław HOŁDYŃSKI, UWM – członek Prezydium;

- prof. dr hab. Krzysztof MŁYNARCZYK, UWM – członek Prezydium;

- mgr inż. Marian SZYMKIEWICZ – sekretarz.

Członkami Komisji zostali: prof. Alicja Boroń (UWM); dr inż. Grzegorz Dietrich (dyrektor IRŚ w Olsztynie); dr hab. Mirosław Grzybowski (UWM); Adam Krzysków (prezes ZW Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej); prof. Roman Kujawa (UWM); prof. Andrzej Łachacz (UWM); prof.nadzw. G. Łaska (PB); dr hab. Jacek Nowakowski (UWM); prof. UWM Jakub Sawicki; prof. nadzw. Andrzej Zalewski (IBS PAN); czł. koresp. PAN A.Zięcik, wiceprezes Oddziału; czł. rzecz. PAN M. Żurkowski (członek Oddziału PAN).