SYMPOZJUM NAUKOWE PERSPEKTYWY W OCHRONIE BIORÓŻNORODNOŚCI

         W dniach 28-29 listopada br. odbędzie się sympozjum naukowe "Perspektywy w ochronie bioróżnorodności". Oddział w Olsztynie i w Białymstoku jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia.

         Tematyka sympozjum będzie obejmowała zagadnienia związane z problemami równowagi biologicznej, wpływu działalności rolniczej i leśnej na różnorodność biologiczną, zmienności genetycznej zwierząt wolno żyjących.

         Gospodarzem sympozjum jest Stacja Badawcza w Popielnie, jednostka naukowa Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Zaplecze konferencyjne to Dom Pracy Twórczej PAN w Wierzbie.

         Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://pan.olsztyn.pl/2016/10/perspektywy-w-ochronie-bioroznorodnosci/

 

plakat 2

 


 

 

POSIEDZENIE KOMISJI NAUK CHEMICZNYCH I FIZYCZNYCH

  

           Dnia 15 listopada 2016 r. w godz. 1200-1800 odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Posiedzenie odbędzie się w Białymstoku, w gościnnych murach tamtejszego uniwersytetu. Posiedzenie poprzedzi wykład dr hab. Danuty Kruk, prof. UWM pt. Dynamika materii skondensowanej z wykorzystaniem relaksometrii MRJ. Po prelekcji planowane jest zwiedzanie kampusu białostockiej uczelni.

Głównym punktem posiedzenia Komisji będą wybory Prezydium oraz ustalenie planu działań jej członków w kadencji 2016-2018.

 

Miejsce posiedzenia Komisji:

Uniwersytet w Białymstoku

Instytut Chemii

sala Rady Wydziału Biologiczno-Chemicznego

ul. Ciołkowskiego 1 K, p. 1007

15-245 Białystok

 


EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW 2016

plakat

       Z przyjemnością informujemy, że już wkrótce – 30 września – w Olsztynie odbędzie się cykl imprez propagujących świat nauki. Europejska Noc Naukowców (Researchers’ Night) – bo o niej mowa – jest imprezą cykliczną, organizowaną nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca.

       Europejska Noc Naukowców FUSION2NIGHT 2016 jest projektem realizowanym w ramach programu ramowego HORYZONT 2020 przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, a Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku (OOB) jest współorganizatorem części wydarzeń wchodzących w program imprezy. Warto zauważyć, że w tym roku w Polsce Noc Naukowców odbędzie się tylko w dwóch miastach – w Olsztynie i Poznaniu.

       W ramach olsztyńskiej Nocy Naukowców przygotowano blisko 130 atrakcji! Naukowcy reprezentujący środowiska badawcze z obszaru działalności OOB poprzez szereg popularnonaukowych pokazów, warsztatów i eksperymentów przybliżą uczestnikom Europejskiej Nocy Naukowców rolę nauki w codziennym życiu. Podczas tej popularnonaukowej imprezy dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w pokazach, warsztatach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą im lepiej zrozumieć, jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z naukowcami pomoże również w przełamaniu stereotypu badacza postrzeganego jako człowieka zamkniętego w laboratorium i skupionego tylko na swojej pracy, a pokaże go jako entuzjastę odkrywania i tworzenia, otwartego i chętnie dzielącego się swoją wiedzą.

      Warsztaty, pokazy i eksperymenty popularyzujące naukę, przygotowane przez środowiska naukowe OOB oraz ich gości, kierowane są do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego (głównie Olsztyna, jak również przyjezdnych gości). Mamy nadzieję, że mnogość wydarzeń programowych i interaktywne formy przekazu okażą się naukową przygodą dla wszystkich uczestników – tych małych i tych dużych. Kontakt ze światem nauki niech się stanie bodźcem dla młodych ludzi, by poszerzać horyzonty wiedzy, zgłębiać tajniki poszczególnych dziedzin nauki, rozwijać w sobie fascynację odkrywaniem, poznawaniem i tworzeniem.

       Więcej szczegółów na temat tegorocznego programu Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie (czasu poszczególnych imprez, miejsc prezentacji, wieku adresatów, ewentualnych rezerwacji) można znaleźć na stronie internetowej. Link tutaj

Serdecznie zapraszamy!


 

POSIEDZENIE KOMISJI OCHRONY I ZARZĄDZANIA ZASOBAMI PRZYRODNICZYMI

      
      Dnia 15 września 2016 r. w godz. 1100-1500 odbędzie się posiedzenie Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi przy Oddziale PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. Tematyką posiedzenia będą PROBLEMY I KONFLIKTY ZWIĄZANE Z OCHRONĄ ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. Omówieniu i dyskusji poddane zostaną zagadnienia dotyczące ochrony zasobów przyrodniczych województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W trakcie przewidziane są wystąpienia przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Fundacji Greenmind oraz burmistrza miasta Hajnówka.
Miejsce posiedzenia Komisji:
sala konferencyjna Restauracji Kortowskiej, ul. Heweliusza 17,Olsztyn-Kortowo
 

 

 

Wystawa fotografii Prof. Romualda Zabielskiego

MojeTatry R.Zabielski

Z przyjemnością informujemy, że w Bibliotece Multimedialnej "PLANETA 11" w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38) 1 września 2016 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć wraz z prezentacją albumu fotograficznego "MOJE TATRY" autorstwa członka naszego Oddziału prof. Romualda Zabielskiego.

Prof. dr hab.  Romuald Zabielski członek korespondent PAN, Przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, Prodziekan ds. studiów obcojęzycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; autor ponad 200 publikacji naukowych, głównie z zakresu fizjologii układu trawiennego.

Dużo podróżuje, wiele lat spędził w zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich, między innymi ponad trzy lata w Japonii, rok we Francji i rok w Szwecji. Jego pasją są piesze wędrówki po górach dokumentowane licznymi fotografiami. Konsekwencją miłości do gór był pomysł wydania albumu o Tatrach, najbliższych sercu Profesora, oraz wystawa wybranych zdjęć z kolekcji gromadzonej przez kilkanaście ostatnich lat.

Wystawa „MOJE TATRY” została zorganizowana przez Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie jako jedno z wydarzeń towarzyszących Europejskiej Nocy Naukowców 2016 „FUSION2NIGHT” koordynowanej przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Wystawa  będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych do końca września br.